PwC: Na 77 % šéfů firem očekává letos zlepšení stavu globální ekonomiky

Na 77 % generálních ředitelů světových firem předpovídá pro letošek zlepšení stavu globální ekonomiky, zatímco 15 % očekává zhoršení podmínek. Optimismus tak dosáhl desetiletého maxima. Vyplývá to z výsledků 25. ročníku globálního průzkumu názorů generálních ředitelů, který společnost PwC uskutečnila mezi 4 446 generálními řediteli v 89 zemích a teritoriích loni v říjnu a listopadu.

Optimismus generálních ředitelů pro rok 2022 je o procentní bod vyšší než před rokem a o 54 procentních bodů vyšší než v roce 2020, kdy více než polovina z nich předpovídala pokles ekonomiky.

Ačkoli mezi generálními řediteli panuje všeobecný optimismus ohledně hospodářského růstu v roce 2022, perspektiva se v jednotlivých zemích a teritoriích značně liší. Z největších teritorií je nejvyšší optimismus v Indii, kde 94 % generálních ředitelů očekává v příštím roce globální růst, zatímco loni to bylo jen 88 %. Optimismus má také solidně rostoucí tendenci mezi generálními řediteli v Japonsku (nárůst o 16 procentních bodů na 83 %) a mírně vyšší je ve Velké Británii (nárůst o 5 procentních bodů na 82 %).

V Itálii a Francii výrazně stoupl optimismus generálních ředitelů, možná v důsledku silnějšího než očekávaného hospodářského oživení. Na opačném konci spektra se optimismus šéfů ohledně globální ekonomiky nejvíce snížil v USA, a to o 18 procentních bodů na 70 %, a mírně poklesl také v Brazílii (o 7 procentních bodů na 77 %), Číně (o 9 procentních bodů na 62 %) a Německu (o 4 procentní body na 76 %). Za poklesem v těchto státech může být mohou být výraznější problémy s inflací a omezeními v dodavatelském řetězci.

"Přestože probíhající pandemie a výskyt nových variant letošní rok komplikují, zaznamenaná vysoká míra optimismu generálních ředitelů vypovídá o síle a odolnosti globální ekonomiky a schopnosti šéfů zvládat nejistotu. Ve světě, v kterém žijeme a pracujeme, není nic 'normálního', ale začínáme si na něj zvykat. Je ale povzbudivé, že generální ředitelé, s nimiž jsme hovořili, mají celkově pozitivní pocit z roku 2022," okomentoval výsledky globální předseda PwC Bob Moritz.

Optimismus generálních ředitelů je většinou vysoký, ale jsou si také dobře vědomi potenciálních hrozeb, které by mohly mít v nadcházejících 12 měsících dopad na jejich společnosti. Podobně jako v loňském roce se na předních místech žebříčku globálních hrozeb umístila kybernetická a zdravotní rizika. O mnoho pozadu nezůstává ani makroekonomická rozkolísanost, když 43 % generálních ředitelů se v nadcházejícím roce velmi nebo alespoň trochu obává možného dopadu inflace, výkyvů HDP a problémů na trhu práce.

Z hlediska odvětví jsou pro generální ředitele bank a finančních služeb na prvním místě kybernetická rizika. Pozoruhodné je, že generální ředitelé výrobních podniků a spotřebitelských podniků vykazovali nižší míru obav z kybernetických rizik, a to navzdory vysokému objemu kybernetických útoků v těchto odvětvích.

Zdroj:
ČTK
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Investiční a ekonomický výhled
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat