20. 3. 2023 17:05
Transformace energetiky přináší příležitosti. Je Česko připravené je využít?
Pokles české ekonomiky v tomto roce očekává 82 % českých generálních ředitelů, 30 % dokonce počítá s výrazným propadem. Sedm procent manažerů předpokládá její růst. V růst výnosů vlastní firmy věří 64 % šéfů, což je nejhorší výsledek za deset let. Vyplývá to z průzkumu PwC CEO Survey, jehož se loni v listopadu a prosinci zúčastnilo 200 generálních ředitelů tuzemských firem.
"Historie ukazuje, že vývoj českého HDP se zpožděním kopíruje náladu mezi šéfy firem. Naposledy byla hodnota sebevědomí ve vlastní firmy takto nízko v roce 2013, kdy Česko skutečně prožívalo recesi. Pokud jsou tedy růstová očekávání nižší než v minulosti, lze skutečně předpokládat pokles české ekonomiky," uvedl Jiří Moser.
Loni pokles ekonomiky očekávalo 29 % ředitelů. Naopak tehdy jich věřilo v růst 55 %. Čeští generální ředitelé jsou tak ještě pesimističtější než jejich kolegové ve světě. Podle globálního průzkumu 73 % šéfů firem očekává pokles globální ekonomiky, i to je nejhorší výsledek za 12 let.
Ve střednědobém horizontu následujících tří let už jsou očekávání výrazně optimističtější, poklesu se bojí jen 24 % manažerů, zatímco v růst věří 56 %. "Generální ředitelé v dlouhodobém i střednědobém výhledu české ekonomice věří, domnívají se, že letošní recese bude jen krátká a nijak hluboká," dodal Moser.
Očekávaný růst výnosů navíc podpořilo především zvýšení cen služeb a výrobků, ke kterému již sáhlo 75 % firem a dalších 18 % se k tomuto kroku chystá. Naopak náklady snížilo jen 65 % firem. České firmy se tak zachovaly jinak než podniky v EU. Zatímco 75 % českých firem zvýšilo ceny, v EU k podobnému kroku přistoupilo 57 % společností.
Vysoká inflace je největší hrozbou pro 90 % generálních manažerů, ještě před dvěma lety to bylo jen mírně přes polovinu šéfů firem. V závěsu za inflací se umístila další dvě rizika, která spadají do ranku nákladových tlaků. Shodně 85 % šéfů firem má obavu z růstu mzdových nákladů a volatilních cen energií.
Naopak strašák posledních let, pandemie a jiné krize spojené se zdravím, vnímají šéfové firem jako nejmenší hrozbu. Trápí pětinu manažerů, zatímco před rokem to bylo 73 %. Tři čtvrtiny firem zároveň dodávají, že jejich výnosy se již dostaly nad úroveň předcovidového období.