Rekordy i soumrak hedgeových fondů: Jak je na tom trh, jehož rozkvět skončil s finanční krizí?
|

Rekordy i soumrak hedgeových fondů: Jak je na tom trh, jehož rozkvět skončil s finanční krizí?

Nikdo by nemohl říci ani popel, kdybyste řekli, že jsou hedgeové fondy letos na maximu. Přesto jejich situace není vůbec růžová.

Hedgeové fondy Investiční fondy Podílové fondy Investování Zajištění

Objem peněz ve správě hedgeových fondů je na maximu. Jde o zhruba 3,2 bilionu USD. Ovšem příliv peněz do celého odvětví se prakticky zastavil a nových fondů je jako šafránu, konkrétně jich přibývá nejméně za zhruba dvě desetiletí.

Tající ledy

Kdysi obří firmy vedené lidmi jako David Einhorn, Bill Ackman nebo Alan Howard se v posledních letech povážlivě smršťují.

Peněz ve správě velkých hedgeových fondů ubylo

Příliv peněz do fondů aktuálně prakticky stagnuje.

Objem peněz v hedgeových fondech stagnuje

Nových fondů je na trhu stále méně.

Nových hedgeových fondů je méně

Těžká pokrizová léta

Od začátku 90. let do finanční krize byly hedgeové fondy skvělou investicí, byť z hlediska poplatků velice nákladnou (pro ty, kdo měli dost peněz).

Před krizí hedgeové fondy překonávaly výkonnost akcií

V období po finanční krizi jsou hedgeové fondy na tom sice lépe než dluhopisy, ale na americké akcie se dívají z uctivé vzdálenosti.

Po krizi hedgeové fondy za americkými akciemi výkonnostně zaostávají

Světlo na konci tunelu?

Ačkoli řada penzijních společností a dalších institucionálních investorů na hedgeové fondy kvůli horší výkonnosti zanevřela, část investorů jim nadále věří. A vybírá pro své peníze manažery, kteří dokáží vydělávat. Třeba Element Capital Management vedený Jeffem Talpinsem od začátku roku 2014 zaznamenal 178% růst objemu aktiv ve správě. Oblíbené jsou třeba i některé fondy zaměřené na algoritmické obchodování.

Některým fondům se daří lákat nový kapitál

Fondy se snaží nalákat investory i na ještě před pár lety neslýchaně nízké poplatky.

Hedgeové fondy musely jít s poplatky dolů

Budoucnost hedgeové fondy mohou mít pro (velké) investory, kteří chtějí "něco extra". Drobní investoři v době nízkých sazeb a minimálních poplatků dávají houfně přednost indexovým fondům a ETF. S růstem sazeb lze ovšem očekávat, že se část peněz bude vracet pod aktivní správu. Zda to ale bude do nadále relativně drahých hedgeových nástrojů, je otázka. Odpověď budeme znát v horizontu let.

Zdroj: Bloomberg