Ropa do konce roku na 80 USD za barel? Proč ne, napřesrok ale může být vše jinak
|

Ropa do konce roku na 80 USD za barel? Proč ne, napřesrok ale může být vše jinak

Ceny ropy by se mohly zotavit vlivem překvapivého rozhodnutí OPEC+ z počátku července prodloužit omezení produkce ropy a díky ochlazení obchodních válek mezi USA a Čínou. Očekáváme, že se ropa Brent bude po zbytek roku obchodovat v horní polovině pásma 60–80 USD za barel, říká Randy Cutler, analytik z Fidelity International.

Ropa Ropa Brent Komodity OPEC Těžba

Červencová schůzka OPEC+ skončila dohodou o pokračování regulování nabídky ropy na trhu v příštích devíti měsících, tedy až do března 2020. To je déle, než trh předpokládal.

Prodloužení na devět měsíců oproti původně plánovaným šesti naznačuje, že poptávka v prvním čtvrtletí 2020 bude pravděpodobně sezónně slabší a ukončení dohody o dodávkách ke konci kalendářního roku, jak bylo dříve plánováno, by mohlo znamenat větší riziko nestability na trhu s ropou.

Saúdská Arábie v první polovině roku 2019 vyprodukovala přibližně o 4 % ropy méně, než podle dohody mohla. Je otázka, jak se zachová v budoucnu, nicméně její ministr energetiky se vyjádřil jasně: "Jediný způsob, jak snížit zásoby ropy, je omezit svoji produkci. A pokud potřebujeme nižší těžbu, než dohodnutých 10,3 milionu barelů denně, pak bude nižší."

Přebytečná nabídka způsobila kolaps cen ropy v roce 2014 a také v roce 2020 bude pro trh zásadním faktorem. Kombinace nabídky ropy zemí OPEC+, jež se bude vracet k tržní úrovni, a pokračujícího růstu nabídky ropy zemí mimo OPEC znamená riziko, že poptávka nebude dostatečná.

"Zásoby ropy by tak v polovině roku 2020 mohly opět růst, a ceny tím pádem klesnout. Tento výhled však může být ovlivněn geopolitickými událostmi nebo tím, že se američtí těžaři z břidlic přestanou zaměřovat na růst a začnou vracet peníze investorům," doplňuje Cutler.

zdroj: OilPrice.com

Zdroj: Fidelity International