Ropné déjà vu?
|

Ropné déjà vu?

Současný ropný trh připomíná ten samý ropný trh z nedávné minulosti. Dopadnout by to ale mohlo trochu jinak.

Ropa Komodity Ropa Brent Ropa WTI Těžba Těžba z břidlic OPEC Roman Sedmera Analytici ČS

Míří ropa opět na jih?

Každou středu v 16.30 středoevropského času zveřejňuje Energy Information Administration (EIA) informace o stavu amerických zásob ropy a benzínu. První nemilé překvapení z poslední doby přišlo začátkem března, kdy týdenní změny zásob surové ropy výrazně předčily očekávání analytiků a vyrostly o více než 8 milionů barelů. Ceny ropy potřebovaly přesně měsíc na to, aby se dokázaly vzpamatovat.

Minulou středu pak zasadila EIA černému zlatu další těžkou ránu. Tentokrát byly na vině zásoby benzínu, které místo očekávaného poklesu (začátek motoristické sezóny) výrazně vzrostly, a cena ropy opět letěla dolů. Ale je na tom černé zlato opravdu tak špatně, jak naznačují data EIA?

Řeší se Amerika

Kartelu OPEC se značně nelíbí závislost světových cen ropy na amerických datech. Připravuje proto vlastní projekt v oblasti velkých dat (big data), jenž by měl spatřit světlo světa koncem roku. A není se čemu divit, když vezmeme v úvahu, že celkové komerční zásoby ropy zemí OECD (surová ropa, benzín a destiláty) činily v únoru téměř 3 miliardy barelů (přebytek nad pětiletým průměrem činí 268 milionů barelů).

Americkým změnám v řádech jednotek milionů, navíc na týdenní bázi, je pro snadnou dostupnost dat přičítán až příliš velký význam. Zejména když celkové americké komerční zásoby podle měsíčních statistik již druhým měsícem klesají.

Nervozita investorů ale nepramení jen z dostupnosti dat. Jak OPEC, tak IEA (pozor, neplést s EIA) výrazně upravily svůj výhled pro USA. Původní odhad meziročního růstu produkce navýšily z původních přibližně 200 tisíc barelů denně na 540, respektive 680 tisíc barelů denně. Američtí těžaři z břidlic se ukazují být velice činorodí. Tomu nasvědčuje i počet aktivních těžebních zařízení, který se od května 2016, kdy klesl na své historické minimum, téměř zdvojnásobil.

Navíc IEA kvůli nižší ekonomické aktivitě v Rusku a Indii snížila meziroční růst světové poptávky o 100 tisíc barelů denně na 1,3 milionu. Toto je ale pouze jedna strana mince.

Fundamenty jsou pro ceny ropy celkově příznivé

Podle nás byl středeční propad spíše další hysterickou reakcí trhu než reakcí ceny na zásadní změny fundamentů. Ve prospěch růstu cen hovoří sezónnost (již zmiňovaný start motoristické sezóny), podpořená zejména ukončením pravidelné údržby rafinérií. Dále OPEC v březnu omezil produkci ropy o více než slibovaných 1,2 milionu barelů denně, a v prvním čtvrtletí 2017 tak v průměru naplnil 99 % svého závazku.

Data rovněž ukazují, že Rusko omezilo svoji produkci přibližně o polovinu ze slibovaných 300 tisíc barelů denně a dále utahuje kohoutky, což je v souladu s ruskou komunikací postupného poklesu těžby. Dochází tak k postupné obnově rovnováhy na trhu, kdy se stav mezinárodních komerčních zásob přibližuje ke svému pětiletému průměru.

Snad nejdůležitější zprávou je odhodlání zemí OPEC prodloužit závazek do konce letošního roku. Podporu tomuto plánu vyjádřil i dříve značně neochotný Írán, jehož těžební apetit po ukončení mezinárodních sankcí značně vzrostl. Konečné a oficiální rozhodnutí bychom se měli dozvědět 25. května na pravidelném zasedání OPEC. Může se tedy snadno stát, že se v druhé polovině roku dočkáme rychlejšího růstu cen ropy, než se původně čekalo.