Rudý říjen na trzích jako příležitost k levným předvánočním nákupům?
|

Rudý říjen na trzích jako příležitost k levným předvánočním nákupům?

Říjen bývá pro akcie náročným měsícem a i letos se trhy vyvíjejí v souladu s burzovním almanachem. Globálně trhu dominovaly plošné výprodeje akcií, které ale mohou nabídnout zajímavé příležitosti k levným nákupům.

Americké akcie Světové akcie Sezónnost trhů Býčí trh Korekce na trzích

Domnívám se, že letošní říjnové výprodeje jsou stále pouze korekcí v rámci dlouhodobého býčího trendu. Trhu navíc aktuálně nahrávají sezónní faktory, jako je například takzvaný halloweenský efekt, podle kterého by mělo začínat nejlepší období pro akcie v rámci celého roku.

Samotný závěr října patří podle burzovního almanachu k obdobím, kdy na akciových trzích probíhá silná rally. A ta by se za současných technických podmínek (extrémní přeprodanost) dala u hlavních akciových indexů předpokládat.

Po skončení výsledkové sezóny lze také očekávat obnovenou aktivitu samotných firem v rámci zpětných odkupů cenných papírů. Týdně by podle Deutsche Bank mohly na nákupní stranu trhu dodávat okolo 15 miliard USD navíc.

Ačkoli je vrchol éry levných peněz minulostí, úrokové sazby jsou stále historicky velice nízké jak v USA, tak samozřejmě v eurozóně. I proto je důvod nepanikařit.

Obezřetnost je ale určitě namístě, trhy čeká v závěru roku podle všeho vyšší volatilita. Jsem i proto rád, že ve svém osobním portfoliu držím větší podíl hotovosti, na předvánoční nákupy akcií ve slevě se bude hodit. A nemusí zůstat jen u akcií v USA, potenciál mají z hlediska ocenění aktuálně mimořádně atraktivní tituly na rozvíjejících se trzích.