Růst staveb a průmyslu v Česku zpomalil, v dalším období bude podle analytiků stagnovat

Stavební a průmyslová výroba v Česku v červnu podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) meziročně rostly, ale nižším tempem než v květnu. Jejich další vývoj nevidí analytici příliš optimisticky, stavby i průmysl se podle nich budou potýkat zejména s rostoucími náklady. Zahraniční obchod, který v červnu skončil pátý měsíc v řadě ve schodku, pak budou ovlivňovat drahé dovážené energetické suroviny. Červencová údaje Úřadu práce ČR ukázaly mírný nárůst nezaměstnanosti, což ale analytici považují za tradiční sezonní výkyv. Podle některých k němu mohla už ale přispět i rostoucí inflace, která nutí firmy šetřit.

Průmysl v červnu meziročně stoupl o 1,7 procenta, přičemž v květnu vzrostl o 3,3 procenta. K červnovému růstu pomohla podle ČSÚ vyšší produkce v automobilové výrobě, zatímco růst v jiných odvětvích, například v hutnictví nebo dřevovýrobě, se zastavil. Analytici i statistici připomněli, že před rokem se automobilky potýkaly s nedostatkem čipů a dalších dílů. V druhém pololetí bude průmysl podle analytiků spíše stagnovat a za celý rok jeho růst jen mírně překročí procento.

Analytik Cyrrusu Vít Hradil zmínil, že červnový výsledek táhl primárně jeden sektor, a to automobilový, který se před rokem potýkal s nedostatkem polovodičů. "Aktuální data pochází z června a ostatní indikátory mezitím poměrně jasně ukazují na ochlazování aktivity," podotkl. Podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslava Hanáka zpomalení v řadě odvětví naznačuje, že na průmysl dopadá inflace a riziko budoucích dodávek některých surovin. Právě růst cen materiálů, surovin či energie považují firmy podle aktuálního šetření svazu a České národní banky mezi nefinančními podniky za nejzávažnější bariéru pro svůj další rozvoj.

Ve stavebnictví meziroční tempo růstu výroby v červnu zpomalilo na 0,8 procenta z květnových 3,3 procenta a podle analytiků za zpomalením stálo hlavně zdražení materiálů, prací a nedostupnost hypoték, což bude obor ovlivňovat i dál. Mírně vyšší výrobu podle ČSÚ kladně ovlivnilo pozemní stavitelství, tedy stavby budov, které se proti loňskému červnu zvýšilo o 3,1 procenta. Naopak produkce inženýrského stavitelství, které z velké části tvoří dopravní infrastruktura, byla meziročně nižší o 4,2 procenta.

Inženýrskému stavitelství podle hlavního ekonoma banky Creditas Petra Dufka pozvolna dochází dech, důvodem jsou náklady a nedostatek lidí. "Růst cen stavebních materiálů totiž výrazně změnil rentabilitu veřejných zakázek, které se často staly neprůchodnými," doplnil. Ředitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec pak upozornil na to, že přestože v červnu stavební produkce meziročně mírně vzrostla, úroveň výstavby zůstává hluboko pod průměrem před pandemií koronaviru.

Zahraniční obchod ČR vykázal v červnu podle předběžných údajů ČSÚ schodek 12,1 miliardy Kč, meziročně tak byl o 3,4 miliardy Kč vyšší. Vliv na to měl hlavně větší deficit obchodu s ropou a zemním plynem kvůli zdražení na světových trzích. Meziročně vzrostl vývoz o 15,3 procenta na 394,2 miliardy Kč a dovoz o 15,9 procenta na 406,3 miliardy Kč.

Někteří analytici ale očekávali deficit přes 20 miliard Kč, například podle ekonoma UniCredit Bank Jiřího Poura tak výsledek předčil očekávání. Na bilanci se podle hlavního ekonoma společnosti Cyrrus Víta Hradila projevil dobrý výkon výrobců aut. Poznamenal, že bilance sice zůstává v deficitu, ale proti květnu se výrazně zlepšila. "Za současné situace lze hovořit o pozitivním signálu. Obchodní bilanci totiž drtí a drtit i budou drahé dovážené energetické suroviny a skutečnost, že export v červnu dokázal hlavně díky motorovým vozidlům celkový schodek snížit k 12 miliardám, je veskrze pozitivní zprávou," doplnil. Analytik Raiffeisenbank David Vagenknecht nečeká do konce roku kladnou bilanci zahraničního obchodu. Schodek za celý rok může podle něj být přes 200 miliard korun.

Data dnes zveřejnil i Úřad práce ČR, podle kterého v červenci stoupla nezaměstnanost v Česku na 3,3 procenta z červnových 3,1 procenta. Práci hledalo na 240.000 lidí, přičemž volných míst v nabídce úřadů bylo přes 313.000. Na jedno volné místo tak připadá v Česku v průměru 0,8 uchazeče. Podle úřadu i podle analytiků je červencový nárůst nezaměstnanosti sezonním výkyvem. Úřad práce jako příčiny uvedl omezení náboru nových zaměstnanců v důsledku celopodnikových dovolených a příchod části absolventů škol na pracovní trh. Nejvyšší podíl nezaměstnaných, pět procent, byl v Ústeckém kraji následovaný Moravskoslezským krajem s 4,8 procenta. Nejnižší nezaměstnanost zůstala v Pardubickém kraji, a to 2,3 procenta.

Vývoj v dalších měsících bude podle ředitele úřadu Viktora Najmona záviset na průběhu války na Ukrajině, počtu nově evidovaných uchazečů o zaměstnání z řad Ukrajinců, dopadech energetické krize na zaměstnavatele, trvající vysoké inflaci či epidemické situaci. Třeba analytik Deloitte Václav Franče soudí, že firmy už nyní začínají propouštět pod tlakem vysokých cen energií. Ředitel personální agentury Randstad Jacek Kowalak potvrdil, že podniky musí kvůli zdražování šetřit, přehodnocovat investice a omezit nábor na místa, která nutně nepotřebují. "Šetří i potenciální zákazníci, méně utrácejí za zbytné služby a zboží. Některé firmy budou v budoucnu dokonce nuceny počet zaměstnanců zredukovat," míní. Vyšší než čtyřprocentní nárůst nezaměstnanosti analytici ale letos nečekají.

Zdroj:
ČTK
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Nezaměstnanost
Přestat sledovat
Průmysl
Přestat sledovat
Stavebnictví
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Wikimedia Commons
7. 12. 2022 6:06
Best & Novotný: Co, jak a kdy může přispět ke konci války na Ukrajině v roce 2023?
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
6. 12. 2022 17:06
Michálek (STARTer IP): Do roku 2023 půjdu s investičním portfoliem založeným na ETF. Jsou pro to…
Akciový trh
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
6. 12. 2022 6:43
Igor Pauer: V současném cyklu odhaduji pokles ceny bitcoinu na 8-12 tisíc USD. Kde a jak s ním…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Flickr
4. 12. 2022 18:00
ABCD investora: Jak na vítězné portfolio v roce 2023?
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Platina
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Přestat sledovat