S (americkými) akciemi opatrně, zní z Goldman Sachs
|

S (americkými) akciemi opatrně, zní z Goldman Sachs

Akciový trh může být v současnosti "uvězněn" v širokém pásmu s jen malou možností výraznějšího zhodnocení. Tržní prostředí se navíc nadále bude vyznačovat vyšší volatilitou, varuje Christian Mueller-Glissmann, šéf alokace aktiv v Goldman Sachs.

Americké akcie Koronavirus

Americké akciové trhy se dokázaly vrátit na úrovně z doby před pandemií koronaviru. Tomu předcházelo období deseti let poměrně stabilního růstu při podprůměrné volatilitě.

Podle Muellera-Glissmanna ovšem v uplynulých měsících v důsledku opatření v zájmu omezení šíření nákazy nemocí covid-19 došlo k výraznému poklesu výnosů dluhopisů (včetně reálných, tedy po odečtení míry inflace), což společně s makroekonomickým vývojem přispělo k nárůstu ocenění akcií.

"To znamená, že by nyní investoři měli počítat spíše se skromnější výnosností akcií," uvedl Mueller-Glissmann ve vysílání CNBC.

"Nadále navíc panuje značná nejistota ohledně hospodářského růstu, a to i dlouhodobě, a stejně tak není jasné, jak se bude vyvíjet inflace. Sečteno a podtrženo, střednědobě se nám akcie při zohlednění rizik nejeví jako úplně sexy třída investic, pokud jde o očekávané výnosy," doplnil šéf alokace aktiv v Goldman Sachs.

Americké prezidentské volby a akciový trh: Proč si (ne)přát výhru Trumpa?
Americký akciový trh se historicky poměrně spolehlivě "vyjadřuje" k tomu, kdo (staro)nově zasedne v Oválné pracovně Bílého domu. Je otázka, zda je právě výkon akcií to nejdůležitější.
Zdroj: CNBC