S&P 500: Hodnotově vážený, nebo nevážený index?
|

S&P 500: Hodnotově vážený, nebo nevážený index?

Vliv jednotlivých akcií na vývoj indexu S&P 500 je rozdílný. Například Apple, jehož tržní kapitalizace se pohybuje kolem bilionu dolarů, má v benchmarku asi 320krát větší váhu než TripAdvisor s tržní kapitalizací kolem 113 milionů dolarů. Znamená to ale snad, že by akcie Applu byly 320krát lepší než cenné papíry TripAdvisoru?

S&P 500 Indexy Americké akcie

Každý analytik na tuto otázku odpoví jinak. Můžeme si ale na pomoc vzít čísla. Následující graf srovnává výkonnost hodnotově váženého indexu S&P 500 s výkonností téhož benchmarku se stejnou váhou všech zastoupených akcií.

Z grafu je patrné, že jednoznačná odpověď na to, který index je "lepší", neexistuje. Po odrazu v roce 2009 vykazoval lepší výkonnost nevážený index, od roku 2017 vykazuje silnější růst hodnotově vážený benchmark.

"Z mého pohledu má v delším horizontu lepší vypovídací hodnotu index vážený podle tržní kapitalizace firem. Akciový trh je souhrnem hodnoty akcií všech společností, takže je vlastně rovněž hodnotově vážený," říká sloupkař webu MarketWatch a autor indexu Hulbert Stock Newsletter Sentiment Mark Hulbert.

Zdroj: MarketWatch