Schiff: Fed vyššími sazbami vyvolá kolaps akciového trhu
|

Schiff: Fed vyššími sazbami vyvolá kolaps akciového trhu

Peter Schiff, ředitel Euro Pacific Capital, se opět po nějaké době vyjádřil k dění na trzích. A jak to tak u něj bývá, akciím nevěští nic dobrého. Za všechno přitom podle něj může Fed.

Americké akcie Úrokové sazby Fed

Peter Schiff a Steven Quirk z TD Ameritrade se na konci října setkali ve vysílání stanice Fox News, aby probrali náladu na akciovém trhu. Tématem bylo zvyšování sazeb v USA a to, zda dosud silné firemní výsledky mohou akciím pomoci k dalšímu oživení.

Schiff celkem tradičně nešetřil pesimismem. "Fed musí zvyšovat úroky, akciový trh to ale neustojí," uvedl. Čeká, že se následně spustí vleklý medvědí trend společně s tím, jak Američanům porostou náklady na život (inflace).

Podle Quirka sice není horším akciovým dnům konec, zároveň ale nepředpokládá žádný armagedon. Schiff ale spatřuje výrazné riziko v dluzích firem, jež je nabraly v době, kdy byly peníze levné. Dopad vyšších nákladů na obsluhu dluhu může podle něj dolehnout na ziskovost společností výrazněji a rychleji, než se obecně čeká.

"Optimismus ohledně vývoje zisků amerických firem je navíc již v cenách akcií zohledněn," uzavřel šéf Euro Pacific Capital.

Peter Schiff má své pevné místo mezi tržními komentátory. Vedle optimistů zkrátka musejí být také pesimisté. Zmíněné zvyšování sazeb je nepochybně pro trh rizikem, zároveň ale již zvládlo (společně s dalšími faktory) vyvolat korekci, po které to zatím nevypadá na pokračující (či dokonce prohlubující se) paniku. A korekce není kolaps.

Stejně tak je otázka, jak to Schiff myslí s inflací. Je nepravděpodobné, že by spotřebitelé pokračovali v utrácení i v případě, že by ceny začaly opravdu výrazně růst. Zkrátka by nakupovali méně, což by znamenalo sice také určitá rizika, nicméně poněkud odlišná od těch, jež vyvolává vysoká inflace.

Zdroj: Fox Business