1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Německá vláda chce těsně spolupracovat i s novým italským vedením v čele s pravicovou premiérkou Giorgiou Meloniovou. Obě země mají politicky, hospodářsky i kulturně úzké vazby, uvedl sociálnědemokratický (SPD) německý kancléř Olaf Scholz po pátečním jednání s šéfkou italské vlády v Berlíně. V centru rozhovorů mezi oběma šéfy vlád byly migrace a energetická krize, oba vyzdvihli jednotu v podpoře Ukrajiny proti ruské agresi. Meloniová oznámila, že Kyjev navštíví ještě před prvním výročím zahájení ruské invaze, které připadá na 24. února.
Itálie je pro mnoho Němců vytouženou zemí, řekl Scholz a ujistil, že obě vlády jsou odhodlány pokračovat v těsné spolupráci. Vyzdvihl také jednotu při podpoře Ukrajiny. "Tak to i zůstane," zdůraznil.
Meloniová oznámila, že chce Ukrajinu navštívit před 24. únorem. "Itálie podnikla vše pro to, aby poskytla obsáhlou pomoc. S Francií pracujeme na protiraketové obraně, připravili jsme šestý balík pomoci," řekla italská premiérka a zdůraznila potřebu dostat aktéry konfliktu k jednacímu stolu.
Meloniová, která byla donedávna někdy označovaná za krajně pravicovou političku, v pátek obhajovala přísnou migrační politiku své vlády. Podle ní je nutné bránit obchodu s lidmi a migrační proudy zachytit dříve, než dorazí. "Vzhledem k aktuální krizi se musíme soustředit na skutečnost, že migrační otázka je otázkou bezpečnostní. Kdo zná dynamiku oblasti Sahelu, ví, že tam jsou lidé, kteří mohou udělat z migrantů zbraň," řekla Meloniová.
Scholz pak zdůraznil, že kdo má právo zůstat v Evropě, musí zůstat. Musí existovat i legální způsoby přistěhovalectví, Evropa přistěhovalce potřebuje, řekl spolkový kancléř.
Politici hovořili také o ekonomice a energetice. Scholz označil plán transformace ekonomiky předložený Evropskou komisí za základ pro jednání na nadcházejícím unijním summitu. Evropa podle něj musí natrvalo zaujmout vůdčí postavení v takzvané zelené transformaci. Zároveň s poukazem na americký mnohamiliardový podpůrný program pro výrobní firmy Scholz varoval před světovými závody v subvencích. Pokud jde o americký zákon o snižování inflace (IRA), je Scholz pro takovou dohodu s USA, aby místní pravidla nevytvářela konkurenční nevýhodu vůči zemím EU.
EU se obává, že zákon IRA by mohl firmy z EU odlákat do Spojených států a evropské firmy obecně znevýhodnit. Podle Scholze panuje v EU shoda na tom, že nechce, aby s ní bylo jednáno hůře než s Kanadou nebo Mexikem, pokud jde o obchod s USA.
Pokud jde o energetiku, italská premiérka vyzdvihla úspěch ve snaze snižování cen plynu. "Co se týče plynu, s radostí jsem si přečetla data o poklesu účtů za plyn v Itálii o 34 % v nadcházejícím měsíci. To je výsledek dlouhého boje v Evropě. Je to znamení jednoty, ukazuje to, že Evropa je schopna nabízet řešení, když chce problémy uchopit politicky," zdůraznila italská politička.