Šéf americké společnosti Discovery slibuje bojovat za polskou televizi

Americká společnost Discovery slibuje tvrdě bojovat o udržení kontroly nad televizní sítí TVN, kterou vlastní v Polsku, uvedla v pátek agentura AP. Firma polskou investici odhaduje na tři miliardy dolarů.
Nyní ji ale ohrožuje návrh nového mediálního zákona, který tento týden schválili poslanci vládní koalice v dolní komoře parlamentu, Sejmu. Pokud se předloha stane zákonem, žádný mimoevropský subjekt by nemohl vlastnit více než 49 % v jakékoliv mediální společnosti.
Polská pravicová vláda tvrdí, že jde o obranu národní svrchovanosti a bezpečnosti. Kritici v zákonu vidí autoritářský pokus umlčet nejdůležitější zdroj nezávislých televizních zpráv v členské zemi Evropské unie.
Zákon by v praxi ovlivnil pouze vlastnictví televize TVN, kterou nejprve koupila jiná americká společnost, Scripps Networks Interactive, za dvě miliardy dolarů. Později ji prodala společnosti Discovery. Jde o dosud největší americkou investici v Polsku.
Jean-Briac Perrette, prezident a generální ředitel společnosti Discovery International, v pátek AP řekl, že TVN má v současnosti hodnotu kolem tří miliard dolarů a že společnost, vědoma si odpovědnosti vůči svým akcionářům, hodlá své zájmy bránit.
"Nemáme v úmyslu (TVN) prodat nebo odejít," řekl Perrette, který sídlí v Londýně. Vyzval Spojené státy, EU a evropské státy, aby zasáhly. Nezávislost médií a přežití demokracie se ve strategickém regionu střední Evropy podle jeho slov ocitly ve zlomovém okamžiku.
"Vidíme velkou podporu vlády USA a velkou podporu EU," řekl. "Obávám se ale, že problém spočívá v tom, že tato (polská) vláda je tak ideologicky zarputilá," dodal.
"Zatím veškerá velká podpora a slova zjevně nepostačovaly k tomu, aby se to projevilo (v konání polské vlády)," řekl.
Před středečním schvalováním mediálního zákona v Sejmu polský regulátor také odmítl obnovit licenci zpravodajské televizi TVN24, jejíž platnost vyprší příští měsíc. Ve čtvrtek společnost oznámila, že zahajuje právní kroky u mezinárodní arbitráže kvůli svévolnému a diskriminačnímu zacházení, které považuje za součást širšího zásahu proti svobodným médiím.
Discovery obvinila Polsko z porušení americko-polské dohody o ochraně investic. Perrette věří, že společnost bude mít pádné argumenty, pokud spor skončí u soudu.
Discovery má podle svého šéfa také alternativní plány, jak svou investici v Polsku zachránit, ale zatím nemůže prozradit podrobnosti.
Na žalobu k mezinárodnímu arbitrážnínu soudu zatím polská vláda nereagovala.
Aby se předloha stala zákonem, musel by ji schválit také Senát ovládaný opozicí. Ten má nyní měsíc na to, aby návrh prozkoumal a mohl navrhnout změny, ale je příliš slabý na to, aby jej zablokoval. Poté by se vrátil do dolní komory ke konečnému schválení a poté k prezidentovi k podpisu.
" Obrací se to velmi špatným směrem," řekl Perrette. "V příštích 30 až 45 dnech se rozhodne," dodal.
Zdroj: ČTK