Senátoři v USA představili dlouho chystaný návrh zákona o podpoře infrastruktury

Po týdnech složitého vyjednávání a po netradičním víkendovém zasedání představili zástupci republikánů a demokratů v Senátu amerického Kongresu návrh zákona ukotvující masivní investice do infrastruktury v USA. Zhruba bilionový balíček počítá pro příštích pět let s 550 miliardami dolarů v nových výdajích určených na obnovu silnic, železnic, vodovodní a internetové sítě nebo letišť a přístavů. Legislativní proces v Senátu pokračuje, zastánci plánu doufají v jeho schválení do konce týdne.

Návrh za podpory Bílého domu chystali společně republikánští a demokratičtí senátoři ve snaze ukázat, že i v době naprosto odlišných pohledů na směřování země dokáží dvě strany v Kongresu najít v něčem společnou řeč. V praxi to znamenalo vleklá vyjednávání poznamenaná vzájemnou nedůvěrou a řadou momentů, kdy se křehká koalice zdála být na pokraji zhroucení, shrnuje americký tisk. Dvě strany nicméně dospěly ke konkrétnímu návrhu, jehož znění zabírá asi 2 700 stránek.

"Velký zákon tohoto druhu s podporou obou stran jsme tu už dlouho neměli," komentoval vyjednávání lídr Demokratické strany v Senátu Chuck Schumer. "Tenhle zákon je dobrý pro Ameriku," řekla zase za republikány senátorka Susan Collinsová. "Bere naši stárnoucí a zastaralou infrastrukturu a modernizuje ji, a to je dobré pro všechny," míní další z republikánských vyjednavačů Rob Portman.

Podle deníku The Washington Post by se dojednaný balíček dotkl prakticky všech článků americké ekonomiky. Pokud jde o nové investice, v plánu je nyní 110 miliard dolarů na silnice a mosty, 66 miliard pro železnice, 55 miliard pro vodovody a čištění odpadních vod, 39 miliard na podporu systémů hromadné dopravy a další miliardy na opravy letišť a přístavů, posílení internetové sítě či na výstavbu nabíjecích stanic pro elektrická vozidla. "Výdaje jsou mezi zákonodárci velmi populární a přináší dlouho blokované prostředky na nákladné projekty, které si města a státy jen zřídkakdy mohou dovolit samy," uvádí agentura AP.

Kromě samotné výše investic se dlouho projednávaly také zdroje financí pro výdajové programy. Republikáni od počátku odmítali jakékoli zvyšování daňového zatížení, a tak se musely hledat jiné nástroje. Strůjci návrhu nyní tvrdí, že investiční plány kompletně pokrývá sada opatření, mezi nimiž je přesměrování nevyčerpaných dotací spojených s koronavirovou krizí nebo lepší výběr daní v oblasti kryptoměn. Zároveň plán spoléhá na předpovědi o ekonomickém růstu v USA. "Ten zákon vnímám se značnými obavami," komentoval v neděli večer tuto stránku věci republikánský senátor Mike Lee.

Nyní se věc dostává na plénum Senátu, přičemž nebylo jasné, kolik bude předloženo pozměňovacích návrhů a kolik republikánů by mohlo podpořit konečné znění návrhu. Zahájení rozpravy minulý týden společně se všemi 50 demokraty odsouhlasilo 17 senátorů Republikánské strany. Schumer o víkendu avizoval konečné hlasování v Senátu "v horizontu dní", zatímco republikánka Collinsová uvedla, že nadále očekává přijetí návrhu do konce týdne.

Ani v takovém případě by věc nebyla zcela uzavřená, vzhledem k těsné většině demokratů ve Sněmovně reprezentantů a jisté kritice ze strany jejich progresivního křídla. Pro Demokratickou stranu a prezidenta Joea Bidena by navíc bylo prosazení "nadstranického" infrastrukturního balíčku jen první částí ještě mnohem rozsáhlejších ekonomických plánů. Demokraté chtějí ještě před plánovanými srpnovými prázdninami Senátu pokročit také s návrhem rozpočtu, což by jim umožnilo otevřít otázku obřího plánu podpory školství, zdravotnictví a boje proti klimatickým změnám.

Zdroj:
ČTK
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Infrastruktura
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Zadlužení
Přestat sledovat

Videotéka

21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: O rezidenčních nemovitostech s makléřem Petrem Vomastkem
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 9. 2021 6:11
6 let dieselgate a smutná česká statistika: 160 tisíc poškozených a nulové odškodnění. Vrátí téma…
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Knihy a literatura
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volkswagen
Přestat sledovat