Skupina PPF chce podruhé jednat s Monetou o jejím spojení s Air Bank, na úvod nabízí odkup 20 % akcií Monety po 80 Kč

MONETA Money Bank obdržela od skupiny PPF podruhé návrh na zahájení jednání o případném sjednocení s Air Bank, českým a slovenským Home Creditem a tentokrát rovněž se značkou Zonky, respektive společností Benxy. MONETA to zveřejnila jako povinně uveřejňovanou informaci a dodala, že je připravena s PPF jednat. Podobný plán měla PPF na podzim 2018, transakce ale byla nakonec zrušena. Nyní PPF učinila i dobrovolný návrh na odkoupení části akcií Monety od jejích akcionářů. Představenstvo Monety se má k odkupu vyjádřit do 29. ledna.

Image
MONETA Money Bank - ilustrační foto

Spojením Monety a Air Bank může vzniknout podle počtu klientů třetí největší banka na českém trhu po České spořitelně a ČSOB. Mluvčí PPF Jitka Tkadlecová nechtěla nabídku komentovat. "Můžeme potvrdit, že jsme skutečně zaslali Monetě Money Bank uvedenou nabídku na odkup akcií. Dokud se ale k naší nabídce nevyjádří její adresát, považujeme za nezdvořilé ji dále veřejně komentovat," napsala Tkadlecová ČTK.

Skupina PPF ve veřejném návrhu uvádí, že v Monetě nyní drží podíl 0,63 %. Dobrovolný veřejný návrh na odkup akcií se týká všech akcionářů Monety, PPF nabízí za akcii 80 korun. Akcie Monety v pátek na pražské burze zakončily obchodování na 67,10 Kč. Návrh PPF předpokládá odkup akcií, jejichž celková jmenovitá hodnota při započtení podílu PPF v Monetě nepřesáhne 20 %, s právem PPF tento maximální objem jednostranně navýšit až na 29 %. Do výše 10 % nabídka nepodléhá schválení ze strany ČNB, nad tuto hranici je nabídka podmíněna získáním souhlasu regulátora.

Odkup se má realizovat ve dvou fázích. První část odkupu bude nepodmíněná a druhá bude podmíněná získáním regulatorního souhlasu České národní banky. Akcionáři Monety mohou odkup přijmout v období od 8. do 26. února, PPF si vyhrazuje právo dobu závaznosti prodloužit do 5. března. "Dobrovolný veřejný návrh na odkup akcií nepovede k ovládnutí Monety ze strany skupiny PPF," uvedla MONETA na základě informací PPF.

Důvodem odkupu akcií je zájem PPF na dosažení dohody s Monetou na akvizici a vzájemné kombinaci obchodních aktivit, tedy spojení Air Bank a dalších společností ze skupiny PPF poskytujících finanční služby v ČR a na Slovensku s Monetou.

"Případná akvizice Air Bank má proběhnout formou výměny akcií v poměru 60,3 % (hodnota Monety) ku 39,7 % (hodnota Air Bank). Moneta by tedy vydala 336,4 milionu nových akcií, které by získala PPF, čímž by držela 39,7% podíl v Monetě. Tento podíl by byl nad rámec akcií získaných v rámci zmíněné nabídky odkupu, takže by při 20% akceptaci v rámci dobrovolné nabídky skupina PPF získala většinový podíl v celé společnosti," vysvětluje analytik Milan Lávička z J&T Banky.

Analytici: Šance na úspěch jsou větší než v roce 2018

Podle analytika z Capitalinked.com Radima Dohnala je druhý pokus PPF vylepšený a transakce má o dost větší šanci na dokončení než první pokus na podzim 2018. "PPF chytře využila okamžik, kdy se v ČR diskutuje o horších očekáváních ekonomického oživení, problémy s očkováním v ČR i zahraničí, a bankovní tituly tak za sebou měly zhruba dvoutýdenní korekci," uvedl Dohnal. V tuto dobu podle něj nikdo zvenku takovou transakci nečekal. MONETA se podle něj při hloubkové kontrole "dost možná" více zaměří na Zonky. Společnost Benxy, která pod značkou Zonky zprostředkovává půjčky mezi lidmi, podle údajů v obchodním rejstříku předloni prohloubila ztrátu na 365 milionů korun z 275 milionů o rok dříve.

"Dobrovolná nabídka odkupu za cenu 19 % nad pátečním závěrem (P/BV ve výši 1,5 nebo P/Ee ve výši 16) pravděpodobně silně podpoří cenu akcií. Navrhovaná prémie bude pravděpodobně stačit k realizaci odkupu velké části z navrhovaných 20-29 %, když lákavá bude zejména pro krátkodobé investory, kteří hledají příležitost k vystoupení z akcií Monety. Po případném úspěšném odkupu 20-29 % a po realizaci spojení Monety s Air Bank a Home Creditem v ČR a na Slovensku za navrhovanou cenu (bude podmíněn souhlasem akcionářů na valné hromadě) by PPF v nové entitě dosáhla podílu 52-59 %. To by vyvolalo pravděpodobně další povinnou nabídku na převzetí ze strany PPF ostatním akcionářům Monety, a to zřejmě za tzv. prémiovou cenu převzetí, tedy 80 Kč za akcii," napsal analytik Thomas Unger z Erste.

"Krátkodobě se nabídka PPF na dobrovolný odkup jeví adekvátně, zatímco navrhovaná cena převzetí (pravděpodobně výrazně nad 2násobkem účetní hodnoty přebíraných aktiv) je na první pohled poměrně vysoká. Vzhledem k vysoké pravděpodobnosti následné povinné nabídky odkupu v případě realizace převzetí nevidíme pro dlouhodobé akcionáře Monety důvod s případnou účastí v dobrovolném odkupu nijak spěchat," doplnil Thomas Unger.

"Navrhované parametry akvizice oceňují Air Bank na 22,6 miliardy Kč (při ceně akcií Monety 67,10 Kč), což je ještě výrazně více, než byla nabídka odmítnutá akcionáři na přelomu roku 2018 a 2019 (19,75 miliardy Kč). Podle násobku ceny k vlastnímu kapitálu by pak Air Bank byla oceněna nad hodnotou 2 vůči 1,4násobku u Monety. V tuto chvíli neznáme úplně přesné údaje o případně akvírovaných společnostech a dalších podmínkách, nicméně na první pohled nevypadá transakce z pohledu Monety jako atraktivní. Pokud však bude úspěšná dobrovolná nabídka odkupu, ostatní akcionáři se budou moci jen velmi obtížně ubránit prosazení transakce," doplnil Milan Lávička z J&T Banky.

Na sociálních sítích se rozpoutala živá debata mezi drobnými investory do akcií Monety Money Bank o tom, zda nabídku na převzetí za 80 Kč přijmout. Jeden z minoritních akcionářů Monety, společnost Petrus Advisers, se vyjádřil proti.

Petrus Advisers doporučuje odmítnout nabídku PPF

Skupina PPF investuje do mnoha odvětví, od finančních služeb, telekomunikací, nemovitostí, strojírenství až po biotechnologie. Vlastní mimo jiné většinový podíl v tuzemském operátorovi O2 a loni v říjnu dokončila akvizici společnosti Central European Media Enterprises (CME), čímž ovládla mimo jiné televizní skupinu Nova. PPF ke konci prvního pololetí vlastnila aktiva za 44 miliard eur a zaměstnávala celosvětově 98 000 lidí. Majetek Petra Kellnera podle údajů časopisu Forbes činí 293 miliard korun.

MONETA Money Bank funguje pod současným názvem od roku 2016. Jméno banky se tehdy změnilo z dřívějšího GE Money Bank v souvislosti s jejím vstupem na burzu v květnu téhož roku. MONETA je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze. Čistý zisk skupiny za tři čtvrtletí loňského roku meziročně klesl o 37,6 % na zhruba 1,9 miliardy korun. Na propadu zisku se podepsala pandemie nemoci covid-19. Počet klientů Monety meziročně stoupl o 35,6 % na 1,4 milionu.

Air Bank vykázala za tři čtvrtletí čistý zisk 1,2 miliardy korun, což byl meziroční nárůst o osm procent. Počet klientů se zvýšil o 80 000 na zhruba 847 000. Air Bank získala bankovní licenci ČNB v květnu 2011.

Zdroj:
ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Přestat sledovat

Videotéka

1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat