Sněmovna reprezentantů USA schválila Bidenův investiční balík

Americká Sněmovna reprezentantů v pátek po měsících vyjednávání mezi demokraty schválila obří investiční balík prezidenta Joea Bidena, který se zaměřuje především na sociální programy a boj s klimatickými změnami. Podle amerických médií se jedná o přelomový úspěch pro Bidena, který z plánů na obnovu americké ekonomiky zasažené pandemií učinil hlavní předvolební slib. Návrh však ještě musí schválit Senát, kde zřejmě prodělá řadu změn kvůli postoji některých umírněných demokratických senátorů. Podle Bidena v pátek Kongres učinil významný krok pro zlepšení života pracujících lidí a střední třídy.

Sněmovna opatření schválila téměř přesně podle stranických linií, pro bylo 220 z 221 hlasujících demokratů a žádný z 213 republikánských kongresmanů. O balíku měla dolní kongresová komora hlasovat již ve čtvrtek, lídr republikánské menšiny Kevin McCarthy však využil svého přednostního práva předstoupit před kongresmany a pronesl více než osm a půl hodiny dlouhý projev, který jednání natáhl až do pátku. Překonal tím dosavadní rekord demokratky Nancy Pelosiové, která v roce 2018 přišla s asi osmihodinovým vystoupením při schvalování republikánské reformy programu veřejného zdravotního pojištění známé jako Obamacare.

Investiční balík v hodnotě 1,85 bilionu dolarů je jedním z největších plánů veřejných výdajů v USA za poslední desetiletí a významně zasahuje do celé řady programů federální vlády. Investice budou směřovat do veřejné zdravotní péče, vzdělání, na podporu bydlení, rodinné politiky či na boj s klimatickými změnami a financování přechodu na bezemisní ekonomiku. Mimořádné výdaje chce vláda pokrýt stanovením minimální daně pro podniky a zvýšením odvodů pro nejbohatší Američany.

S některými částmi návrhu však dlouhodobě nesouhlasí demokratičtí senátoři Joe Manchin a Krysten Sinemaová, kteří v posledních měsících svou neoblomností srazili rozpočet investičního balíku na polovinu oproti původnímu návrhu a vyřadili z něj rovněž návrh na vyšší zdanění firem.

Manchin ani Sinemaová přitom ani verzi schválené sněmovnou zatím nevyjádřili plnou podporu a návrh proto zřejmě v Senátu čeká řada změn, o nichž se podle amerických médií velmi pravděpodobně bude další týdny vyjednávat. Otazníky se vznáší mimo jiné nad snahou zavést placenou nemocenskou a rodičovskou dovolenou, kterou zatím USA jako jedna z mála zemí světa nemají.

Demokraté mají v americkém Senátu nejtěsnější možnou většinu, takže tam potřebují hlas každého ze svých spolustraníků. Republikáni s návrhem od začátku nesouhlasí a jednotně jej nepodporují. Rozsáhlý soubor sociálních a ekologických iniciativ označují za socialistický zásah federální vlády do všech aspektů života v USA a varují před negativními dopady na americkou ekonomiku.

Vzhledem k odporu republikánů návrh nemá šanci v Senátu uspět v běžném legislativním procesu, při kterém je potřeba třípětinová většina k prolomení obstrukcí. Demokraté tudíž spoléhají na proceduru známou jako rozpočtové sladění, která umožňuje obejít obstrukce a přijímat některé návrhy prostou většinou. Letos už ji demokratičtí zákonodárci využili ke schválení téměř dvoubilionového plánu na zmírnění ekonomických dopadů pandemie.

Minulý týden Kongres schválil další velký investiční balík v hodnotě asi jednoho bilionu dolarů namířený do infrastruktury, který demokraté vyjednali společně s republikány. Toto opatření se přitom na několik měsíců stalo "rukojmím" při vnitrostranických jednáních demokratů o podobě dnes schváleného balíku.

Páteční hlasování podle médií přinese Bidenovi dočasné vítězství a zřejmě i úlevu, jelikož nyní zažívá možná nejtěžší chvíle svého prezidentství. V průzkumech mu setrvale klesá podpora veřejnosti zejména kvůli obavám voličů z inflace a stále neutuchající pandemii. Demokraté se přitom snaží co nejrychleji prosadit svoje politické priority, protože jim v kongresových volbách plánovaných na příští listopad hrozí ztráta kontroly zákonodárného sboru.

Schválení sociálního a ekologického balíku ve Sněmovně reprezentantů označil Biden za obrovský krok kupředu ve snaze "vytvářet pracovní místa, snižovat ceny, učinit naši zemi konkurenceschopnější a dát pracujícím lidem a střední třídě férovou šanci". Prezident v prohlášení poděkoval předsedkyni sněmovny Pelosiové a uvedl, že se těší na co nejdřívější schválení návrhu v Senátu.

Zdroj:
ČTK
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
10. 8. 2022 10:16
Petr Vomastek: Ekonomická situace se zatím do realitního trhu ve větší míře nepropsala, dominuje…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
9. 8. 2022 14:00
Martin Novák (ČEZ): Ceny elektřiny jsou určovány cenami zemního plynu, energie ale kvůli ekonomickým…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
6. 8. 2022 20:30
Aleš Vávra (Metatron Capital): Korekce na akciovém trhu jsou z pohledu dlouhodobých investorů…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat