Splaskává bublina na českém realitním trhu?
|

Splaskává bublina na českém realitním trhu?

Český statistický úřad na začátku dubna oznámil, že české nemovitosti ve čtvrtém čtvrtletí 2017 podražily o 8,4 %. Číslo nevyvolalo rozruch, ačkoli mělo. Proč?

Realitní trh Nemovitosti Česká republika Česká ekonomika Investiční bubliny Michal Skořepa Analytici ČS

Jde o takzvaný index cen nemovitostí (house price index, HPI), asi nejreprezentativnější a pro celou Evropskou unii metodologicky harmonizovaný ukazatel vývoje cen nemovitostí. Proto si v rámci různých údajů o cenách vlastnického bydlení zaslouží mimořádnou pozornost.

V současnosti je zajímavý i svými konkrétními hodnotami. Byl to totiž právě HPI, který již od roku 2012 téměř bez přestávky zrychloval růst, až loni vynesl Česko na čelo Evropské unie. Ve druhém čtvrtletí 2017 míra růstu dokonce přesáhla 13 %. Začalo se mluvit o nebezpečné realitní bublině.

Třetí čtvrtletí již naznačilo změnu, když růst HPI po letech poprvé zpomalil, byť jen mírně (na 12,5 %). Signál ochlazování ale potvrdilo poslední loňské čtvrtletí, v němž HPI vzrostl jen zmíněným tempem 8,4 %. Odpovídá to i dalším údajům, jako jsou zpomalující růst objemu hypoték a zrychlující růst hodnoty stavebních povolení a počtu zahájených staveb bytů.

Pokud se tedy na českém trhu s vlastnickým bydlením nějaká bublina v uplynulých letech začala nafukovat, poslední data naznačují, že je nakročeno k jejímu splaskávání.

Autorem textu pro Hospodářské noviny z 10. dubna je analytik Michal Skořepa z České spořitelny.

Zdroj: Hospodářské noviny