Spojení Monety a Air Bank bylo na návrh PPF zrušeno, údajně kvůli negativnímu vývoji ekonomiky a změnám v požadavcích ČNB na kapitálovou vybavenost

Skupina PPF a MONETA Money Bank v pondělí uzavřely na návrh PPF dohodu, která ukončuje proces spojení Monety a skupiny Air Bank. Důvodem je negativní vývoj ekonomiky, který mění parametry původně zamýšleného sloučení, nebo nedávné změny požadavků České národní banky na kapitálovou vybavenost tuzemských bank, uvedla PPF.

"Podle názoru PPF nejsou a nebudou naplněny předpoklady, za kterých byla celá transakce připravena a domluvena. Skupina PPF byla připravena dostát všem svým smluvním závazkům, uzavřenou dohodu však vítá a považuje ji v danou chvíli za nejlepší řešení pro PPF i ostatní akcionáře Monety Money Bank," uvedl mluvčí PPF Leoš Rousek.

Transakci k spojení bankovní částí PPF, kam patří Air Bank, český a slovenský Home Credit a společnost Benxy (značka Zonky), s Monetou Money Bank schválili akcionáři Monety loni v prosinci. Kupní cena Air Bank byla smlouvou stanovena na 25,9 miliardy korun. MONETA plánovala financovat koupi prostřednictvím úpisu nových akcií a z přebytečných kapitálových prostředků banky. "Plánovaný dvoukolový úpis nových akcií měl přinést asi 21 miliard korun od stávajících akcionářů banky, a umožnit tak Monetě uhradit významnou část akviziční hodnoty. Tímto je proces nabídky a úpisu nových akcií taktéž ukončen," informovala banka.

Podle skupiny PPF by v případě dokončení transakce nejen nastala redukce plánů rozvoje, ale i snížení rozdělitelného zisku a rezerv ve srovnání s představami při podpisu rámcové smlouvy. Důvodem je zvýšení sazby proticyklické kapitálové rezervy ČNB ze současného půl procenta až na 2,5 % v roce 2023. Dokončení transakce by podle PPF také negativně ovlivnilo podle platných účetních pravidel výši regulatorního kapitálu. Zároveň současný vývoj ekonomiky a válka na Ukrajině zvyšují ekonomická rizika a snižují potenciální růst sloučeného finančního domu, dodala PPF.

Vedení Monety podle vyjádření v tiskové zprávě přistoupilo na návrh dohody s tím, že banka získá zpět náklady investované do procesu akvizice (přes 100 milionů korun) a zároveň dojde k odstranění nejistot spojených s potenciálním převzetím kontroly nad bankou. "V tomto smyslu se PPF zavázala, že nebude navyšovat svůj vlastnický podíl v Monetě a že stávající bude držet minimálně po dobu 12 měsíců. Nicméně PPF má možnost prodat svůj stávající podíl na úrovni 29,94 % potenciálnímu strategickému investorovi," uvedla MONETA.

MONETA zároveň potvrdila, že chce dodržet strategický cíl, a sice mít souhrnný čistý zisk 23,7 miliardy korun za roky 2022 až 2026. "Lituji, že plán, na kterém jsme tvrdě pracovali, nakonec nebude realizován. Nadále se budeme snažit o realizaci samostatné strategie a z ní vytyčených cílů tak, abychom akcionářům dodali solidní ziskovost včetně dividend podle platné dividendové politiky. Věřím, že to dokážeme v souladu se svojí předchozí komunikací," uvedl generální ředitel Monety Money Bank Tomáš Spurný.

"Celkem mi vyjádření z PPF dávají smysl. Sazba proticyklické kapitálové rezervy se skutečně má silně navyšovat, to samo o sobě snižuje potenciál pro výplatu dividend, a tak činí investici do akcií Monety méně atraktivní. MONETA z bank na českém trhu má asi nejmenší schopnost navýšené sazby ČNB efektivně přenášet na úvěrové klienty a současně její úvěrové portfolio bude ekonomickým zpomalením postiženo z velkých bank nejvíce," uvedl analytik z portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. Podle něj jde pro českou ekonomiku o dobrou zprávu z toho důvodu, že akciový trh nepřijde o další slušnou emisi. "Méně koncentrovaný bankovní trh je podle mě také spíše výhoda pro domácí ekonomiku," dodal.

Ukončení akvizice je naopak podle analytika z X-Trade Brokers Jiřího Tylečka velkým překvapením a pro PPF prohrou, která nezvýší důvěryhodnost skupiny. "PPF uvádí sérii důvodů, proč z obchodu ustupuje, ale ani dohromady se nezdají tak zásadní, aby celou transakci shodily pod stůl. Investoři nebudou příliš nadšeni a můžeme čekat zvýšenou volatilitu ceny akcií Monety. Bankovní sektor je pod tlakem a plánovaná akvizice Monety ze strany PPF mohla být důvodem, proč tuto banku zatím negativní nálada v sektoru zasáhla jen okrajově," uvedl.

Podle Tomáše Pfeilera ze společnosti CYRRUS je diskutabilní, jak na situaci zareagují akcie Monety. "Investoři budou reagovat pozitivně na skutečnost, že MONETA nezaplatí za aktiva skupiny Air Bank přehnaně vysokou částku. Nicméně taktéž platí, že transakce s PPF představovala pro akcie Monety jakousi bezpečností pojistku. Krátkodobě může cena zkopírovat akcie ostatních bank obchodovaných na pražské burze a zamířit dolů," uvedl.

Iniciativa Zastavme špinavé prachy konec transakce přivítala s tím, že tak nevznikne velká banka, která by podporovala rozvoj fosilních paliv. Podle dřívějšího vyjádření iniciativy by spojení Monety se skupinou PPF a případně uhlobaronem Pavlem Tykačem bylo pro Monetu i životní prostředí devastující. Tykač vlastní přes šest procent akcií Monety. "Ačkoli je to nepřehledné, tak podle nás hrál významnou roli fakt, že podnikání s fosilními palivy (zejména s plynem a ropou) se vlivem ruské agrese na Ukrajině stalo ještě více rizikovým. Ukazuje se, že financovat fosilní paliva je stále složitější, a pro banky i pojišťovny nyní dává ekonomický smysl se co nejrychleji zbavit investic a pojistných smluv spojených s uhlím, ropou a plynem," uvedl Radek Kubala z iniciativy.

"Fundamentálně a vzhledem k našim odhadům zrušení akvizice Air Bank nemá vliv na naše ocenění Monety, kdy jsme akvizici nezahrnovali do svého výhledu. Doposud akciím Monety poskytovala jistý záchytný bod úroveň 90 Kč, kdy případná povinná nabídka převzetí ze strany PPF by byla pravděpodobná na této úrovni. S výhledem na neuskutečnění této povinné nabídky je tak nyní možný tlak na akcie. Akcionáři, kteří drželi podíl v Monetě s očekáváním povinné nabídky převzetí za 90 Kč za akcii mohou být nyní zklamaní a prodávat akcie. Na druhou stranu celkové hodnocení transakce nebylo nijak přehnaně optimistické, takže akcionáři, kteří preferují samostatnou Monetu, mohou setrvat nebo se i vrátit. Prudký růst úrokových sazeb za poslední rok zvýšil hodnotu Air Bank, což bylo pro Monetu výhodnější a méně výhodné pro PPF. Nedávný pokles ceny akcií Monety by pravděpodobně vedl k povinné nabídce převzetí ze strany PPF, jež by byla s vyššími než původně odhadovanými náklady, což mohl být pro PPF rozhodující faktor zrušení transakce. Výhledově očekáváme, že náhlý konec transakce ze strany PPF jako hlavního akcionáře s asi 30% podílem, který může, avšak nemusí být prodán, bude rušivým elementem příběhu Monety, i když náš dlouhodobý kladný fundamentální výhled se tím nemění," napsal analytik Thomas Unger z Erste.

"Zrušení transakce může být pro akcie Monety krátkodobě mírně negativní vzhledem k tomu, že šance na povinnou nabídku za cenu 90 Kč tvořila jakousi kotvu, na kterou investoři mohli spoléhat. Na druhou stranu na současných úrovních považujeme akcie za podhodnocené a zrušení transakce může vrátit pozornost k solidnímu fundamentu banky. Naše roční cílová cena 105 Kč a doporučení 'kupovat' nezahrnují akvizici Air Bank, a zůstávají tak v platnosti. Věříme, že výhled managementu je dostatečně konzervativní a naplnitelný, a MONETA tak nabízí velmi atraktivní dividendový výnos a potenciál dalšího růstu," doplnil analytik z J&T Banky Milan Lávička.

Zdroj:
ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Wikimedia Commons
8. 12. 2022 9:08
Petr Žabža (Air Bank): Dlouhodobě jednoznačně preferuji akcie, technologické tituly budou opět…
Americké akcie
Přestat sledovat
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
7. 12. 2022 6:06
Best & Novotný: Co, jak a kdy může přispět ke konci války na Ukrajině v roce 2023?
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
6. 12. 2022 17:06
Michálek (STARTer IP): Do roku 2023 půjdu s investičním portfoliem založeným na ETF. Jsou pro to…
Akciový trh
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
6. 12. 2022 6:43
Igor Pauer: V současném cyklu odhaduji pokles ceny bitcoinu na 8-12 tisíc USD. Kde a jak s ním…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat