Startupy jsou pro ekonomiku totéž co včely pro přírodu. Je potřeba opylovat a zasévat a pak postupně sklízet, říká andělský investor Petr Šíma
Petra Šímu vždy bavily technologie, ke startupům ho ale přivedl jeho o generaci mladší byznysový partner Michal Ciffra, se kterým založili DEPO Ventures. Investování do startupů je nekonečné nabývání zkušeností a učení se a to mě na tom baví, říká Šíma. Startupy v USA jsou oproti těm v Evropě nebo Česku někde úplně jinde, tady se to teprve učíme. Podle Šímy je rozdíl i v tom, zda se investor rozhodne vstoupit do začínající firmy hned na začátku, nebo až po několika letech, když už jde tak trochu na jistotu. Mluvili jsme také o tom, podle čeho si vybírá firmy, do kterých investuje, nebo jaké to je, když má startup první úspěchy.
Co v rozhovoru také zaznělo:
Startupy jsou tu s námi už dlouhou dobu, jen se jim vždy neříkalo startup. Dnes jsou tedy definované tak, že jsou to začínající firmy, které mají nápad, a jsou spojované hlavně s tím, že jsou technologické.
Dnes díky tomu, že je svět propojený, jsou technologie a jsou finanční nástroje, tyhle začínající firmy mohou začít růst velmi rychle. Jenomže ono to má i to svoje B, ony musejí začít růst rychle. Protože když nerostou rychle, tak je velmi rychle někdo zlikviduje. Takže dnes, když chci začít s něčím, co má nějakou globální ambici a co by mohlo růst, tak už to nejde dělat postupně, už musím růst hrozně rychle, nebo někdo přijde, okopíruje můj byznys model a přinejlepším mě koupí.
Jak se liší tento typ investic, tedy andělské investice, od těch klasických? Určitě je tam větší riziko, ale asi i větší potenciální zisk.
Určitě ano. Já bych řekl, že to jsou investice do technologií, protože pro mě je startup technologie, technologická firma, která něco nového vytváří. Ty mají svá specifika, jsou trošku jiné než nějaké jiné technologie, ale současně je velký rozdíl, jestli investujete hned na začátku, jako valná většina angel investorů, nebo někdy později. A je hodně takových angel investorů, kteří se chtějí přidat v té pozdější fázi a jen na tom vlastně vydělat. Klasický angel investor je u toho naopak rád úplně na začátku.