25. 3. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Svět vstupuje do další fáze globalizace, a pokud jde o technologický sektor, jeho vyhlídky jsou příznivé. Řekl to v úterý šéf německé společnosti SAP Christian Klein. Výhled podle něj nijak nekalí ani současné problémy, kdy se zvyšují úrokové sazby a zůstávají narušené dodavatelské řetězce.
"Z mého pohledu vstupujeme do další fáze globalizace," řekl Klein v pořadu Squawk Box Europe televize CNBC na zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu. V této éře změn se firmy budou chtít zaměřit na budování odolných dodavatelských řetězců a zlepšovat si renomé v oblasti udržitelnosti, řekl Klein.
Firmy se podle Kleina spojují, aby si zabezpečily dodavatelské řetězce a řešily otázky firemní odpovědnosti lepším využíváním dat. Dodavatelské řetězce narušil souběh několika faktorů, mezi nimi i dopady pandemie covidu-19. Související uzávěry totiž ochromily výrobu a zdůraznily závislost globálního obchodu na Číně.
Válka mezi Ukrajinou a Ruskem tyto problémy ještě prohloubila. Rusko je totiž významným dodavatelem ropy a plynu, zatímco Ukrajina vyváží potraviny a průmyslové zboží. V důsledku problémů se zvýšily i ceny pro spotřebitele a podniky po celém světě.
V technologickém sektoru i v širší ekonomice se teď snižují náklady, ředitelé velkých podniků jsou stále opatrnější, pokud jde o výdaje. Propouštějí i velké podniky, jako jsou Amazon či Meta Platforms. Vyšší cena peněz v důsledku zpřísňování měnové politiky a obavy z recese je nutí šetřit.
"Dlouhou dobu jsme měli záporné úrokové sazby," řekl Klein. To se nyní změnilo v Evropě i ve Spojených státech, kde centrální banky úrokové sazby citelně zvýšily, aby mírnily prudký růst inflace. Klein nicméně dodal, že technologie jsou řešením, jak zvýšit odolnost dodavatelských řetězců.
"Lidé vlastně stále chtějí investovat, ale záleží jim na tom, kam své peníze vloží," řekl Klein. Například výrobci automobilů chtějí podle něj vidět, jak mohou vybudovat odolné dodavatelské řetězce od surovin až po výrobu automobilu.
SAP nyní rozšiřuje záběr a plánuje odklon od tradiční výpočetní infrastruktury ke cloudu. To firmě pomohlo dál prosperovat, i když odešla z Ruska, dodal Klein.
Vládní sankce vůči Rusku a solidarita, kterou velké korporace projevily Ukrajině, přinutily mnoho firem Rusko opustit. To vedlo ke ztrátě příjmů a zhoršení geopolitických vztahů.
Klein však uvedl, že společnost SAP by neměla být zasažena tolik jako ostatní, a to díky změně priorit svého podnikání. Naznačil, že firma si stojí dobře, takže se i vyhne nutnosti propouštět, jak to udělala řada konkurenčních firem.