Technická analýza: Cena zlata atakuje 50denní průměr a fyzický kov jde na burze na dračku
|

Technická analýza: Cena zlata atakuje 50denní průměr a fyzický kov jde na burze na dračku

V uplynulém týdnu se trh se zlatem pokusil vyhnat cenu nad 50denní klouzavý průměr, zatím ale neúspěšně. Posledních 15 obchodní dnů se kurz pohybuje v úzkém obchodním pásmu 50 dolarů mezi podporou okolo 1 880 USD a rezistencí v pásmu 1 920 až 1 930 USD za trojskou unci.

Zlato Vzácné kovy Bezpečné investice Investiční alternativy Technická analýza Komodity

V uplynulém týdnu se trh se zlatem pokusil vyhnat cenu nad 50denní klouzavý průměr, zatím ale neúspěšně. Posledních 15 obchodní dnů se kurz pohybuje v úzkém obchodním pásmu 50 dolarů mezi podporou okolo 1 880 USD a rezistencí v pásmu 1 920 až 1 930 USD za trojskou unci.

Někteří analytici se domnívají, že trh se zlatem čeká na výsledky prezidentských voleb v USA a že nyní zůstává mimo větší zájem investorů. S tímto názorem by se dalo souhlasit, neboť objemy obchodů nebyly v posledních dnech nijak dramatické. Je také možné, že trh upadl do "agonie" algoritmického obchodování, které provádějí vysokofrekvenční obchodníci (HFT).

Konsolidace na trhu se zlatem byla v posledních třech měsících každopádně opravdu důkladná. Trh nejprve vytvořil dokonalý trojúhelník, ze kterého se propadl níže. Prodeje se však vzápětí zastavily (již třetí obchodní den po proražení) a od té doby se trh sune mírně vzhůru. Býci ale zatím nemají vyhráno, neboť zlato potřebuje posílit nad 50denní průměr, zlomit vrchol z předchozího týdne (1 933 USD) a zavřít nad posledním významným vrcholem. Tím je cena 1 975 USD za unci. Do té doby bude zlato technicky stále v dočasném pozvolném sestupném trendu, jelikož jednotlivé vrcholy i cenová dna jsou nižší než ty předcházející.

Z hlediska struktury COT na newyorské burze COMEX se zdá, že tato struktura je směrem dolů téměř kompletně "vyčištěna". Zejména čisté dlouhé (net LONG) pozice kategorie managed money jsou třikrát nižší než historické maximum, což indikuje, že nehrozí další velké prodeje od těchto obchodníků, ať už formou likvidace LONG pozic, nebo otevíráním nových SHORT pozic. To neznamená, že cena ještě nemůže propadnout, ale nedomnívám se, že by se hedgeové fondy hrnuly v současné situaci přehnaně do nových SHORT pozic a vytvářely velký tlak na cenu zlata.

Vy se ptáte, experti odpovídají: Co čekat v nejbližších měsících na trzích se zlatem, stříbrem a ropou (plus bonusový tip)
Ceny ropy toho mají letos za sebou opravdu hodně, v posledních týdnech se ale relativně ustálily okolo 40 USD za barel. To ceny zlata a stříbra se vyvíjely i v uplynulých týdnech poměrně dynamicky. V rámci pravidelných expertních výhledů se na tři z nejpopulárnějších komodit často ptáte, vzhledem ke kolísání cen mohou ale krátkodobé výhledy vzít rychle zasvé. Proto jsme pro vás vybrali názory několika českých tržních profesionálů, jejichž životnost (názorů, nikoli samotných oslovených odborníků) je snad přece jen dostatečná na to, aby platily i poté, až si je přečtete.

Donedávna byla tato kategorie druhou největší obchodní skupinou po komerčních obchodnících (commercials). V průběhu roku 2019 ale začala další významná skupina obchodníků (other reportables) systematicky navyšovat LONG pozice ve zlatě a snižovat své SHORT pozice. V roce 2020 tento model ještě zesílil a ani při rychlém a velkém cenovém propadu v polovině března nebo v druhé polovině srpna nezredukovala tato skupina obchodníků své čisté dlouhé pozice. Naopak je znásobila, čímž se tito obchodníci stali největšími držiteli net LONG pozic na burze COMEX.

Podle poslední zprávy drží 158 890 net LONG kontraktů, což je 15,8 milionu uncí (ne zrovna zanedbatelné množství). Odborník na COT strukturu Ted Butler se nedávno ve své zprávě zeptal "who are those guys?", čímž připomněl slavnou filmovou hlášku z klasiky Butch Cassidy a Sundance Kid. V ní jsou oba sympatičtí gangsteři v Bolívii neúnavně pronásledováni muži zákona, snaží se jim uprchnout a vzájemně si pokládají tuto otázku.

Že je zlato drahé? Srovnejte ho s akciemi!
Cena zlata se letos vyšplhala nad 2 000 USD za trojskou unci a nyní se pohybuje zhruba na 1 900 USD. Za posledních pět let tak žlutý kov v amerických dolarech posílil zhruba na dvojnásobek a řada investorů může jeho současnou cenu vnímat jako přemrštěnou. Všechno je ale relativní.

Co se týče současných obchodníků, zdá se, že se jedná o fundamentální spekulanty (investory) s velkými účty, kteří se rozhodli držet zlato dlouhodobě a zatím neopouštět trh při současných cenách. Právě oni jsou momentálně největší skupinou, která stojí proti komerčním obchodníkům (commercials) na SHORT straně.

Co se týče burzy COMEX jako takové, na tomto trhu se převážně obchodovaly derivátové kontrakty. V letošním roce však začala enormně narůstat poptávka po fyzickém kovu, a proto se zde vyskladňuje nebývale velké množství fyzického kovu, který je dodáván proti futures. Z grafu je patrné, že v tradičních vypořádacích měsících (duben, červen, srpen a nyní i říjen) bylo vyskladněno vysoce nadprůměrné množství kovu (kumulovaně za uvedené měsíce zhruba 166 tisíc kontraktů, tedy 16,6 milionu uncí).

Burza COMEX se poučila z březnového dramatického vývoje, kdy panovaly obavy o dodávky fyzického kovu, a již v dubnu začala razantně navyšovat zásoby zlata, které se v následujících třech měsících zvýšily z 9,5 milionu na aktuálních 37,8 milionu uncí. Necelá polovina z těchto zásob je k dispozici k vypořádání (registered stocks) a zbytek (eligible stocks) tvoří zlato, které je na burze COMEX skladováno a není určeno k vypořádání.

VÍCE SE NEJEN O ZLATĚ DOZVÍTE NA WEBU SPOLEČNOSTI ZLATÉ REZERVY.