Technologie jako spasitel zlata aneb blockchain v nečekané roli
|

Technologie jako spasitel zlata aneb blockchain v nečekané roli

Prakticky od vzniku elektronické měny bitcoin dochází k jejímu srovnávání s jedním z nejtradičnějších nástrojů směny, zlatem. A přestože je dnes bitcoin velice populární, z technologického pokroku jako takového může těžit také zlato.

Zlato Měny Bitcoin Kryptoměny Technologie Investiční alternativy

Na začátku března sice cena bitcoinu poprvé překonala cenu unce zlata, ale toto srovnání je poměrně vágní. Určitě neukazuje na to, že by žlutý kov vyklízel pozice stále populárnější digitální měně. Je to dáno zejména velikostí trhu - bitcoin těží z toho, že je to stále celkem novinka s poměrně malým objemem (40 miliard dolarů), a tím i výraznější volatilitou, zatímco trh se zlatem je mnohem větší (8 bilionů dolarů) a stabilnější.

Bitcoin lze považovat za růstové aktivum. Jeho momentální obliba stojí za rychle rostoucím denním objemem obchodů. Pomáhají mu status nezávislosti na tradičním bankovním systému a dobrá pověst blockchainu, na němž je celý systém založen. Tato technologie totiž neumožňuje změnu historických dat, čímž je zajištěna velká míra bezpečnosti.

Zlato má za sebou historii dlouhou stovky let, během které plnilo roli univerzálního platidla po celém světě a napomohlo rozvoji globálního obchodu. Dominantní pozici začalo ztrácet prakticky až v posledních dvou stoletích s nástupem telegrafu a dalších moderních komunikačních nástrojů umožňujících přístup k informacím v reálném čase. S každou další modernizací význam zlata a jeho formální role ve finančním systému postupně klesaly.

I tak má ale žlutý kov důvěru centrálních bank a dlouhodobých investorů. I když nenabízí žádný pravidelný výnos, je denní objem obchodů se zlatem (kolem 250 miliard dolarů) mnohem větší než celý trh s bitcoinem. Strach z toho, že by zlato po nástupu digitálních měn upadlo v zapomnění, tak zatím není opodstatněný.

Digitální zlato

Moderní technologie naopak mohou být nástrojem, který pomůže zlatu dobýt ztracené pozice. Adam Cleary ze společnosti Cavenham Capital již v roce 2013 založil Bullion Bitcoin, což je platforma, prostřednictvím níž lze nakupovat zlato za bitcoiny. "Měl jsem pocit, že by bylo dobré založit burzu prostou omezení jakékoli fiat měny. Neexistují zde žádné účty ve fiat měnách, jsou zde pouze zlato a bitcoin," uvedl Cleary.

V té době šlo o experiment, ale dnes se nápad začíná šířit. "Naznačuje to, že myšlenka směnitelného digitálního zlata je dobrá, ale aby uspěla, vyžaduje silného sponzora s velkým kapitálem, který bude pro účastníky trhu se zlatem důvěryhodný. Technologie je snadno dostupná a realizovatelná, takže je dost dobře možné, že takový velký hráč nakonec trh s digitálním zlatem ovládne," míní Cleary.

Jeho cílem bylo vytvořit "zlatý" digitální produkt obchodovatelný po celém světě decentralizovaným způsobem užívajícím stejnou anonymitu jako hotovostní transakce. Zmiňovaná potřeba velkého sponzora ale v konečném důsledku odporuje myšlence decentralizovaného systému s anonymními platbami. Ačkoli všichni chtějí decentralizovaný systém, někdo se za něj musí zaručit, bude jej spravovat, bude odpovědný za zlato uložené v trezorech a bude vypořádávat transakce, které se provedou prostřednictvím blockchainu. Jde tedy o kompromis.

Podobné systémy postavené na platformě podobné blockchainu již vznikají. Jedna nejmenovaná společnost chce umožnit utrácet zlato uložené v trezoru prostřednictvím karet MasterCard, její systém ale nebude kvůli požadované rychlosti vypořádání (setina sekundy) založen na blockchainu.

Zdá se tedy, že nové technologie nemusejí být překážkou, nýbrž spíše novým impulzem pro zlato a jeho role nástroje směny.

"V současném zadluženém světě mají lidé dost důvodů využívat elektronické zlato namísto klasických peněz. Technologie jim to umožňuje. Nezáleží na tom, zda budou tyto systémy založeny na blockchainu, nebo na tradičních databázích, každý způsob má své výhody," tvrdí Charles Morris ze společnosti Newscape Group. "V budoucnu možná bude druhá polovina 20. století označovaná jako temné období zlata. Žlutý kov byl důležitým nástrojem po několik stovek let, jeho význam se v posledních letech opět zvyšuje. Technologie nejprve postavení zlata ohrožovala, dnes může být jeho spasitelem."

Zdroj: World Gold Council