Avast je firma, ve které je radost být akcionářem

Internet věcí - ilustrační foto
Obrázek: Business Insider

Avast je společnost, ve které mě těší být akcionářem. Tuto radost si uvědomím a užívám pokaždé, když jedu na motorce z práce po výpadovce na Brno a projíždím okolo šedozlaté lodě Avastu. Doufám, že jednoho dne budu mít možnost nahlédnout do jejího podpalubí i na kapitánský můstek a probrat, jaký kurz napříště nabere.

Důvod, proč být akcionářem, je zřejmý. Avast je jediná česká společnost kótovaná na pražské burze, která má celosvětový a úspěšný byznys. Potřeba a využívání produktů zajišťujících kybernetickou bezpečnost navíc roste s nástupem home office. A v neposlední řadě vidím potenciál růstu spojený se zaváděním 5G sítí a internetu věcí.

Budování sítí 5G a napojování stále většího množství zařízení na internet vede k potřebě nového přístupu k integrované bezpečnosti. Čeká se, že velikost globálního trhu bezpečnostních opatření v oblasti internetu věcí vzroste ze současných 12,5 miliardy USD ročně na 36,6 miliardy USD do roku 2025.

Potřeba integrovaných bezpečnostních řešení

Rozmach propojeného a komplexního ekosystému pro inteligentní propojené domácnosti, chytrá auta a inteligentní výrobu vyžaduje novou sadu integrovaných bezpečnostních řešení. Kybernetičtí zločinci používají vícevrstvé útoky ke sledování zpravodajských a komerčních aspektů, jednotlivců i podniků, ba i celých národů.

Samostatná bezpečnostní řešení starého stylu nejsou schopna zvládat takové typy hrozeb. Severní Amerika má přitom v současnosti nejvyšší podíl na trhu zabezpečení internetu věcí, a to díky včasnému přijetí nových technologií a vysokým výdajům na integrované bezpečnostní systémy.

Avast reaguje na výzvy

Jádrem vývoje Avastu je zhruba 850 kreativních programátorů a dalších "mozků". Neustále se snaží vyvíjet nová řešení a přizpůsobovat se měnícímu se ekosystému. Antivirová řešení Avastu používají umělou inteligenci a strojové učení k provádění behaviorální analýzy a zlepšování detekčních schopností. Zabezpečovací modul Avastu je napájen nepřetržitou datovou smyčkou vstupů od 450 milionů aktivních uživatelů softwaru.

Avast se v květnu 2019 rozhodl uvést na severoamerický trh nový produkt s názvem OMNI HUB. Je to revoluční integrovaný systém a slouží jako ochrana síťového routeru. Stojí 50 USD a zajišťuje celou infrastrukturu inteligentního domova. Chrání před hackery a malwarem všechny vzájemně propojené domácí elektronické přístroje (inteligentní televize Samsung a LG, Amazon Alexa, Google Home nebo bezpečnostní kamery), ale také mobilní telefony a počítače.

Další produkt, Smart Life pro 5G, byl představen proto, aby uspokojil opačný konec spektra domácího internetu věcí. Jde o poskytovatele sítí jako Verizon, AT&T a T-Mobile a jejich infrastrukturní partnery jako Cisco, Ericsson, Nokii a Qualcomm. Provozovatelům sítí to umožňuje nabízet bezpečnostní služby při ochraně zařízení v rámci internetu věcí a citlivých dat v cloudu, případně ochranu na úrovni virtuálního routeru. Řešení skenuje provoz a okamžitě blokuje bezpečnostní rizika.

Růst hodnoty prostřednictvím adaptace, výzkumu a vývoje

Tyto dva produkty by měly společnosti Avast poskytnout novou inovační platformu, na které bude stavět v nejbližší budoucnosti. Výkonný algoritmus strojového učení se svým vstupním výkonem by měl odlišit Avast od řady konkurentů. Věřím, že firma má v tomto směru budoucnost, rozhodně soupeří o pozici lídra trhu, protože ve velice rané fázi uvedla produkt nové generace.

Konkurence je velice roztříštěná. Skládá se z malých, sotva známých společností (Rapid 7, Armis, AuTho, Bastille, Sonicwall, Cradlepoint), které soutěží o místo na trhu. V segmentu jsou mnozí kandidáti akvizic a integrace ze strany velkých firem jako Cisco, IBM, Infineon, Intel, Symantec a dalších. Globální hráči mají spoustu hotovosti a budou oproti cenám na burze platit vysoké prémie-

Avast se bude muset finančně a intelektuálně připravit a účastnit se akvizic a integrací podobných společností s doplňujícími řešeními, pokud chce mít šanci soupeřit o tržní podíl a zisky v segmentu zabezpečení internetu věcí. Při prozíravé akviziční strategii poroste podíl duševního vlastnictví v držení firmy a také cena samotných akcií Avastu.

Avast - aktuální doporučení analytiků

Odhadované ocenění a cílová cena

Míra růstu tržeb a zisku Avastu není v současnosti nijak působivá. Aktuální ocenění akcií pak odráží předpoklad zhruba 10% růstu společnosti za rok. Jednoduchá a samostatná bezpečnostní řešení vytvářejí nízkou dynamiku růstu, protože jejich užitečnost je plně komercializována a míra konverze z neplatících na platící uživatele se příliš nemění.

Za rok 2020 se od Avastu čekají tržby okolo 900 milionů USD (meziročně +10 %), provozní zisk má dosáhnout zhruba 490 milionů USD a provozní marže má být zdravých 40 %. Firma zveřejní celoroční hospodářské výsledky na začátku března. Akcie společnosti se obchodují zhruba na 33násobku očekávaného zisku v letošním roce. Firma má zhruba 0,6% podíl na globálním trhu s internetovou bezpečností.

Avast - odhadované výsledky hospodaření

Jakákoli očekávání ohledně budoucího ocenění podle mě závisejí na schopnosti Avastu přivlastnit si část nového bezpečnostního trhu spojeného s internetem věcí. Věřím, že by firma jako jeden z prvních hráčů v tomto segmentu mohla do roku 2026 získat 5% podíl na očekávané zhruba 36miliardové hodnotě tohoto trhu. To by znamenalo zvýšení výnosů na 2,6 miliardy USD ročně a zachovaná 40% provozní marže by znamenala provozní zisk na úrovni jedné miliardy dolarů. 22% zisková marže by pak implikovala čistý zisk 570 milionů USD za rok.

Při současné tržní kapitalizaci okolo 7,4 miliardy USD a při ceně 7,2 USD za akcii (156 Kč) by nediskontovaná budoucí hodnota firmy měla za výsledek ocenění na úrovni 13násobku zisku za rok 2026. Růstový potenciál plynoucí z předpokladu zachování aktuálního P/E 33 tedy dosahuje 250 % pro příštích pět let. Cílová cena pro rok 2026 vychází na zhruba 18,75 USD, tedy přes 410 Kč za akcii.

Opakuji, zásadní podmínkou je 5% tržní podíl Avastu na trhu s bezpečnostními řešeními pro internet věcí v roce 2026. To je pro vývojáře, prodejce i strategický management firmy velká výzva. Jako akcionář ale této vizi věřím, mám v Avast důvěru.

Avast (Kč)

V případě zájmu o další informace nebo konzultace (nejen) k uvedeným informacím, prosím, pište na michalek@bondsupermarket.cz.

Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Internet
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
16. 10. 2021 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Dlouhodobě bude pro akcie podstatný vývoj bilance Fedu daleko za…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat