Intel jako tip na velký obrat roku 2021

Společnost Intel mění ředitele. A mění ho dobře, troufám si říci. Výrobce čipů by mohl postupně přestat zaostávat za mladšími a schopnějšími producenty.

Image
4. Intel
Obrázek: arstechnica.com

Nejprve mi dovolte krátce popsat, čím si Intel prošel. Bez toho je totiž prakticky nemožné chápat vážnost situace, ve které se na začátku roku 2021 společnost nachází.

15 let destruktivního vedení

Intel funguje již pět dekád a v jednu dobu patřil tržním hvězdám. Uplynulých patnáct let ale bylo pro firmu ve znamení destrukce hodnoty. Vedení se postupně přestalo soustředit na rozvoj technických parametrů, raději se zaměřilo na marketing a akvizice. Kupovaly se menší nerentabilní firmy se záměrem najít to, co se v samotném Intelu ztratilo, tedy schopnost vést organickou inovaci zevnitř. Intel se stal armádou disciplinovaných zaměstnanců orientovanou na marketing, prodej a hodnotu pro akcionáře. Přílišný důraz na růst tržní kapitalizace a snižování provozních nákladů se stalo firmě téměř osudným.

Problémy začaly kolem roku 2005, kdy tehdejší šéf Intelu Paul Otellini, bývalý manažer prodeje a marketingu bez technického vzdělání, byl svědkem rychlého vývoje na trhu s menšími a rychlejšími čipy pro mobilní telefony, ale rozhodl se tohoto trendu neúčastnit. Místo toho propustil deset tisíc inženýrů ve snaze ušetřit náklady. Vyklidil tak pozici konkurentům typu AMD, Samsungu nebo Qualcommu.

V roce 2013 se nový generální ředitel Brian Krzanich pustil do stejného snižování nákladů a zpětného odkupu akcií. Akcionáři jsou přece na prvním místě. Pokračoval ale také v akvizicích předražených softwarových společností. V roce 2018 pak v čele Intelu stanul Bob Swan, bývalý finanční ředitel firmy. Ten pokračoval v taktice CSD (cut, save, destroy).

Návrat technologického krále

Doba eroze společnosti Intel končí až nyní. V lednu bylo oznámeno, že se vedení firmy v únoru ujme Pat Gelsinger. Ten strávil v Intelu tři desetiletí, stal se technologickým ředitelem společnosti a pomohl vybudovat pozici firmy jako lídra trhu. Má technické vzdělání s magisterským titulem v elektrotechnice. V roce 2012 odešel ze společnosti Intel, aby šéfoval firmám Dell EMC a později VMware. Gelsinger pomohl masivnímu růstu těchto společností skrze inovace a nová technická řešení.

Gelsinger bude muset řešit ztrátu vedoucí pozice společnosti. AMD a NVIDIA získávají podíly na trhu s CPU a GPU pro osobní počítače, pro datové procesory v cloudovém segmentu a pro procesory v oblasti umělé inteligence. Gelsinger musí zavést jasnou strategii toho, jak řešit výrobní a konkurenční problémy a ztrátu technologického vedení Intelu, a rozhodnout, kolik z jeho technologie bude dále vyrábět ve vlastní režii a kolik převede na Taiwan Semiconductor. A musí vrátit Intelu ducha inovací a kreativity, aby zaměstnanci byli v první řadě lidé a vývojáři, nikoli vojáci v prodejní armádě.

Lekce od AMD

Společnost AMD zažila takový obrat poté, co byla v roce 2015 na pokraji bankrotu, sužována roky špatných rozhodnutí managementu. V té době AMD čelila finančnímu krachu, protože byla nesoustředěná a často slibovala akcionářům to, co pak neuměla dodržet a dodat. A tak ztrácela podíl na trhu v prospěch Intelu a firmy NVIDIA.

V roce 2017 převzala vedení AMD technologicky zaměřená Lisa Su. Zaměřila se základní kompetence v CPU a GPU. Vypracovala plán produktové řady, který odrážel silné stránky firmy a trendy na trhu, a kladla důraz na plnění cílů. AMD uvedla na trh novou generaci procesorů, které v roce 2019 nechaly konkurenční produkty Intelu za sebou výkonem, rozměry i cenou. Do tří let po nástupu Lisy Su byla AMD ziskovou společností. A právě takto potřebuje nyní zapracovat na Intelu jeho nový ředitel.

Intel řečí čísel

Hnacím motorem ceny akcií Intelu v krátkodobém horizontu je plánovaná prezentace hospodářských výsledků 21. ledna, vývoj herních procesorů Core 11. generace s kódovým označením Rocket Lake a synergická integrace nového grafického procesoru Intel Iris XE. Cílem je, aby společně na trhu herních PC dokázaly konkurovat nové architektuře Ryzen od AMD v rychlosti, výkonu i ceně.

Hnacím motorem ceny akcií Intelu v dlouhodobém horizontu je poměr hodnoty firmy na burze vůči konkurenci. Ztráta podílu společnosti Intel na trhu se za posledních pěti let promítla do poklesu ocenění.

  • Intel se obchoduje při P/E pro rok 2020 na úrovni 10 a na trojnásobku ročních tržeb. Za uplynulý rok titul odepsal zhruba 5 %.
  • AMD se obchoduje při P/E pro rok 2020 na úrovni 128 a na třináctinásobku tržeb. Za uplynulý rok společnost na burze zpevnila o zhruba 90 %.
  • NVIDIA se obchoduje při P/E pro rok 2020 na úrovni 88 a na 22násobku tržeb. Za uplynulý rok společnost na burze zpevnila o zhruba 120 %.

Můj cenový cíl pro akcie Intelu v horizontu 12 měsíců je 120 USD (aktuálně je kurz po 60 USD). Očekávám, že změna vedení přinese potřebné zaměření se na vývoj produktů a lidského potenciálu a výustí časem v růst obchodních výsledků. P/E by tak v ročním horizontu navzdory zdvojnásobení ceny akcií mělo narůst jen zhruba na 15.

Intel (USD)

V případě zájmu o další informace nebo konzultace (nejen) k uvedeným informacím, prosím, pište na michalek@bondsupermarket.cz.

Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Polovodiče
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat