TOP 40 zemí pro investice do obnovitelných zdrojů energie
|

TOP 40 zemí pro investice do obnovitelných zdrojů energie

Na čele žebříčku atraktivnosti pro investice do obnovitelných zdrojů se i přes obchodní spory drží Čína a USA. Ukazuje se, že méně vyspělé ekonomiky jsou odvážnější, do první desítky se třeba nově dostala Argentina. Česko bude pro investory atraktivnější, jakmile zavede systém aukcí na nové výrobní kapacity z obnovitelných zdrojů energie.

Energetika Solární energie Větrná energie Světová ekonomika Komodity Elektřina

Podle nejnovějšího indexu atraktivnosti zemí pro investice do obnovitelných zdrojů (Renewable energy country attractiveness index, RECAI), který pravidelně sestavuje EY, se na prvním místě stále drží Čína a druhé jsou USA. Spojené království kleslo kvůli obavám z brexitu o jednu příčku na osmé místo.

Čína a USA se udržely na čele žebříčku navzdory, nebo možná právě kvůli napětí, které mezi nimi v mezinárodním obchodu panuje a k němuž výrazně přispělo americké 30% clo na dovoz solárních panelů. Minimum změn v první desítce je ostatně také důsledkem tohoto trendu. Indie si sice o místo polepšila a je třetí, nicméně i tam obchodní nejistota a 25% clo na dovoz solárních článků ohrožuje splnění ambiciózního cíle 100 GW kapacity solárních elektráren do roku 2022. V Británii se investice do obnovitelných zdrojů v letošním třetím čtvrtletí meziročně snížily bezmála o polovinu (o 46 %), což je nutné přičíst na vrub především spekulacím o tom, jak brexit ovlivní vývoz energie do Evropské unie a cenu dovážených zařízení.

RECAI ukázal, že rozvíjející se ekonomiky jsou na rozdíl od těch vyspělých schopné přijímat odvážnější změny. Do první desítky se poprvé dostala Argentina, jejíž vláda dává najevo podporu energií z obnovitelných zdrojů. Egypt, kde by se kapacita větrných elektráren měla do roku 2027 zvýšit o 3,3 GW, si polepšil o pět příček na 15. místo. Řecko, jehož vláda chce do roku 2020 mít 18 % energie z obnovitelných zdrojů, poskočilo z 34. místa na 28.

Naproti tomu Švédsko kleslo o deset míst na 32., mimo jiné proto, že v důsledku velkých dodávek z pobřežních větrných elektráren klesla budoucí cena elektrické energie i emisních povolenek.

Česká republika nefiguruje ani v roce 2018 mezi čtyřicítkou investorsky nejvíce atraktivních zemí, pokud jde o výrobu energie z obnovitelných zdrojů. Německo i přes sestup na čtvrtou příčku zůstává evropským lídrem v oblasti rozvoje výroby energie z obnovitelných zdrojů. Hned za Německem se umístila Francie, z evropských zemí pak dále Británie, Nizozemsko, Dánsko, Španělsko a další.

V podstatě všechny evropské země, které již do své legislativy ukotvily systém aukcí na nové výrobní kapacity z obnovitelných zdrojů energie, se umístily v TOP 40. V tomto ohledu není divu, že Česká republika v seznamu stále není.

Letošní nárůst cen elektřiny na velkoobchodním trhu a současná úroveň cen naznačují, že větrná energie a energie ze solárních zdrojů nebudou při takové cenové hladině dotace potřebovat a potvrdí svou pozici nejlevnějších nových technologií pro výrobu elektřiny. I přes investorsky slibnou cenovou úroveň všichni v byznysu netrpělivě očekávají přechod na aukční systém také v ČR, který by poskytl dodatečnou jistotu pro investice do nových kapacit a přilákal i konzervativní investory.

Snad se blýská na lepší časy. Ministerstvo průmyslu a obchodu s aukcemi počítá v novele zákona o podporovaných zdrojích energie, ke které koncem listopadu otevřelo meziresortní připomínkové řízení. Protože ovšem zákon bude schválen nejdříve v druhé polovině příštího roku, asi ani RECAI pro rok 2019 nebude Česko zahrnovat. V následujících letech by ale snad již chybět nemělo.

Zdroj: EY