Tři věci, které je potřeba mít na paměti při sestavování portfolia
|

Tři věci, které je potřeba mít na paměti při sestavování portfolia

Asi každý už pochopil, že uložit vydělané peníze do banky a nechat je ležet na spořicím účtu je nejhorší možná "investice". Mnohem více radosti dokáží dělat peníze vložené do akcií, dluhopisů, komodit nebo třeba měn. Jen je potřeba trochu přemýšlet. Na co si dát pozor, aby se z investování nestala noční můra?

Investiční strategie Investování Investice Investiční portfolio Ponaučení pro investory Pravidla a doporučení pro investování

Poměr výnosů a rizika

Nakupovat opomíjené akcie s potenciálem vysokých výnosů se může zdát jako nejlepší možná volba. Je ovšem potřeba myslet na to, že čím vyšší jsou potenciální výnosy, tím vyšší bývá riziko. A také je dobré pamatovat na to, že ochota riskovat a tolerovat riziko se v čase mění. Začínající investoři by se měli soustředit na méně riziková aktiva, průběžně vyhodnocovat svůj rizikový profil a portfolio podle toho upravovat.

Krátkodobá volatilita

Kolísání cen na finančních trzích je přirozené, investoři by měli s volatilitou počítat. Ceny různých aktiv ale kolísají různě. Investoři by si tak měli říci, jaké výkyvy cen jsou pro ně ještě únosné, a rovněž by měli brát v potaz délku svého investičního horizontu. Akcie dokáží případné ztráty smazat poměrně rychle, i když jsou výrazné, například reality mají naopak velice dlouhé cenové cykly.

Porozumění portfoliu

Stále více investorů se o penězích radí s odborníky. Pro ty jde samozřejmě o pozitivní trend, který chválí. Je ovšem potřeba mít na paměti, že portfolio musí být vždy ušité na míru investorovi, nikoli jeho poradci. Zapomeňte tak na instrumenty, kterým nerozumíte. Váš poradce asi ví, o čem mluví, klíčové ale je, abyste portfoliu rozuměli vy. Jinak se totiž může stát, že v kritických chvílích uděláte rozhodnutí, kterých budete litovat.

Zdroj: A Wealth of Common Sense