31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Tchajwanský výrobce čipů Taiwan Semiconductor Manufacturing zvýší svou investici v americkém státě Arizona na 40 miliard dolarů. Plánuje zde postavit druhý závod na výrobu čipů. Firma o tom v úterý informovala na svém webu. Jde o největší investici této společnosti mimo území Tchaj-wanu a zároveň to je nejvyšší zahraniční přímá investice v USA.
Do závodu společnosti TSMC v Arizoně se v úterý chystá americký prezident Joe Biden. Investici s ním podle informací médií oficiálně oznámí zakladatel TSMC Morris Chang. Doprovodí je šéfové technologických firem Apple, Micron, NVIDIA a dalších, napsal server Asia Financial.
Očekává se, že obě továrny společnosti TSMC v Arizoně vytvoří kolem 10 000 vysoce placených pracovních míst v oblasti špičkových technologií, včetně 4 500 přímých pracovních míst pro TSMC.
Polovodiče se používají v mnoha elektronických zařízeních - od počítačů a chytrých telefonů přes automobily a mikrovlnné trouby až po zdravotnické přístroje. Za pandemie covidu-19 vyšlo najevo, že Spojené státy i další země jsou v tomto odvětví závislé na čínských výrobcích.
Začátkem srpna Biden podepsal zákon o čipech a výzkumu, který vyčlenil miliardy dolarů na to, aby Spojené státy přilákaly výrobce čipů. Zákon počítá i s částkou 52,7 miliardy dolarů ve formě grantů a dalších pobídek pro polovodičový průmysl. Počítá i s daňovou úlevou 25 % pro společnosti, které investují do závodů na výrobu čipů v USA.
Zákon na podporu výroby mikročipů v USA vyzývá i ke zvýšení výdajů na různé výzkumné programy. Ty by v průběhu deseti let dosáhly celkové výše přibližně 200 miliard dolarů, uvedl po schválení zákona Rozpočtový úřad Kongresu.