Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie odolávají obavám z obchodních válek
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie odolávají obavám z obchodních válek

Index S&P 500 za uplynulý týden přidal 0,02 % a stanovil během něj nové pětiměsíční maximum. Obchodní válku zatím dokáží vyvažovat solidní firemní výsledky.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Index S&P 500 v polovině týdne stanovil nové vyšší maximum a daří se mu pokračovat v rostoucím trendovém kanálu vymezeném vyššími vrcholy a minimy. Hladina 2 800 bodů zatím funguje jako podpora, index je ale prakticky na ní a každý obchodní den může přinést její proražení.

Graf je v býčím nastavení, střednědobě neutrální by byl i sestup do pásma 2 700 až 2 800, v jehož polovině je nyní 50denní klouzavý průměr. Medvědím signálem by ale byla již případná série nižších maxim a minim, která by naznačovala změnu trendu.

Ron Paul: Na trzích je největší bublina v historii lidstva
Americký akciový trh je nejvýše od začátku února a pomalu se blíží historickým maximům (technologický index je dokonce v posledních týdnech nejednou posunul). Kdy jindy tedy vytáhnout z osudí amerických finančních médií kritika vší té navenek dobré nálady. Ron Paul, bývalý kongresman a dlouholetý tržní medvěd, se na tento úkol nominuje jaksi sám.

VIX

Index volatility VIX za týden sice mírně vzrostl, ale je stále na nízké úrovni pod dřívějším "klidovým" pásmem 13-17 bodů. Pro akcie tak vysílá pozitivní signál.

Závěr

Americké akciové indexy odolávají tlaku, který na trhy obecně působí v důsledku vyostřující se celní přestřelky mezi USA, Čínou a Evropskou unií. Pomáhá jim úspěšná výsledková sezóna (byť se najdou výjimky, třeba Netflix nebo General Electric), během které zatím 83 % firem překonalo odhady na úrovni zisku, přičemž zatím v rámci indexu S&P 500 oznámilo svá čísla necelých 17 % společností. Část trhu uklidnila důvěra centrální banky v americkou ekonomiku, již v Kongresu potvrdil Jerome Powell.

Červenec zatím potvrzuje pověst relativně klidného měsíce pro akciové trhy. S&P 500 pokračuje ve střednědobém růstovém trendu a je těsně nad nejbližší psychologicky zajímavou podporou na 2 800. Historická maxima jsou vzhledem k rizikům možná překvapivě na dohled, v rozletu ale může akcie navzdory silným firemním fundamentům brzdit sílící dolar, který láká peníze opatrnějších investorů, pro něž jsou otřesy v mezinárodním obchodu podstatnější než faktory, jež podporují rizikovější aktiva v čele s akciemi.

Technická analýza: Aktuální klíčové hodnoty EUR/USD
V jaké kondici se aktuálně nachází nejobchodovanější měnový pár na světě? A jaké jsou zajímavé obchodní úrovně?