Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie se krátkodobě stabilizovaly, mírná ztráta je drží bezpečně nad březnovým minimem
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Americké akcie se krátkodobě stabilizovaly, mírná ztráta je drží bezpečně nad březnovým minimem

Přelom března a dubna byl pro americké akcie ve znamení relativní stabilizace. Celkově index S&P 500 odepsal 2,08 %, když denní výsledky (po delší době) nepřesáhly 5 %. I to je v současnosti vlastně úspěch.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

V pondělí index S&P 500 ještě pokračoval nahoru o 3,3 %, od úterý se ale začal sunout níže. Nejhlubší denní ztráta byla ve středu (-4,4 %), kdy oslabilo přes 90 % titulů. Celý týden byl nakonec ztrátový, 2 % dolů jsou ale v současnosti jako povídání u piva po jízdě peřejemi.

Na denním grafu se nic nezměnilo. 50denní klouzavý průměr překřížil shora 200denní klouzavý průměr (kříž smrti) u hladiny 3 000, kde je nyní i důležitá rezistence. Od současných hodnot je přitom tato hladina vzdálená asi 20 %.

Nejbližší support je na 2 400, v dlouhodobější perspektivě se ale jako podstatná jeví až zóna 2 100 až 2 000.

Investujte jako Rothschild, vytěžte ze strachu maximum
V polovině března index strachu VIX vyskočil na rekordních 82,69 bodu. Pro řadu investorů to byl signál k panickému úprku z trhu. Ti zasvěcenější zbystřili a část z nich začala akcie nakupovat. Jak totiž ukazují historická data, právě vysoká volatilita a extrémní strach jsou pro akcie něco jako jarní déšť.

VIX

Index volatility VIX za týden spadl o zhruba 30 %. Klesal tedy, i když se ceny akcií celkově také snížily. I tak je index strachu ovšem extrémně vysoko, nebýt uplynulého měsíce, mluvili bychom stále o historicky mimořádné kolísavosti. O býčím signálu pro akcie tedy zatím nemůže být ani řeč.

Závěr

První čtvrtletí 2020 znamenalo pro americké indexy ztrátu zhruba 20 %. Z historického maxima nyní index S&P 500 odepisuje přes 25 %. Oblíbená otázka, zda je již trh na dně, nebo bude dále klesat, z myslí investorů ještě nějakou dobu nevyprchá.

V příštím (zkráceném) obchodním týdnu oznamuje hospodářské výsledky Delta Air Lines, po Velikonocích se firmy začnou svými čísly za první kvartál "chlubit" naplno. Uvidíme, kolik z nich bude mít odvahu aktualizovat o konkrétní čísla také své celoroční výhledy. Manažeři firem mají byznys jako na dlani, zároveň ji ale budou nezřídka chtít natáhnout pro vládní podpůrné miliardy. Máme se na co těšit.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 očekávají analytici oslovení agenturou Refinitiv?
Akcie možná nejsou až tak levné, investičních tipů se ale rojí desítky
Nižší valuace globálních akcií v čele s těmi americkými vedou část expertů k přesvědčení, že je právě nyní vhodná doba k nákupu těchto cenných papírů. Tito odborníci by přitom nejspíše většinou podepsali, že ocenění jako takové není zrovna spolehlivý indikátor pro takzvané časování trhu. Některé tituly ale možná za zvážení stojí, a to právě z důvodu mimořádně specifické ekonomické a tržní situace.