Týden na trzích podle burzovních grafů: Historická maxima indexu S&P 500 jsou na dohled
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Historická maxima indexu S&P 500 jsou na dohled

Americký akciový index S&P 500 zaznamenal třetí týdenní růst v řadě, tentokrát o 0,51 %. V závěru týdne mu pomohl úspěšný start výsledkové sezóny.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Od pondělí do čtvrtku se index S&P 500 nijak výrazně nepohyboval, v pátek ale posílil díky naději na přece jen lepší hospodářské výsledky firem. K historickému maximu chybí indexu zhruba 1,3 %, k hladině 3 000 bodů je to něco přes 3 %.

Graf je v býčím nastavení a i technické indikátory jsou slibné. Klouzavé průměry zesilují supporty, 20denní průměr je na 2 850, 50denní je na 2 800 a 200denní průměr je kousek nad 2 750. Nejbližší rezistence jsou na historických maximech okolo 2 940 a na kulatých 3 000.

Dow a ocenění na extrému?
Růst cen amerických akcií v prvním čtvrtletí (a zároveň i očekávaný pokles ziskovosti firem v USA) vyhnal ocenění trhu na vysoce nadprůměrnou úroveň. A pokud se podíváme na jiný ukazatel než P/E, tedy poměr ceny akcií a zisku na akcii, jsou valuace doslova extrémní.

VIX

Ceny akcií jsou u maxim a index volatility VIX je nízko. Je na úrovni z dubna až září 2018 a pro akcie nyní vysílá optimistický signál. V roce 2017 byl ještě o zhruba 15 % níže, takže umí ještě klesat, zároveň loni na podzim z podobných jako současných úrovní vyrazil výše.

Závěr

Historická maxima indexu S&P 500 se přiblížila a pravděpodobně brzy dojde k jejich testování, případně k pokračování k 3 000. Obchodování probíhá při nijak zázračných objemech, ale ceny akcií rostou. Pro nejbližší týdny by měla být určující výsledková sezóna a také případný posun v jednáních o obchodní dohodě USA a Číny.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 15. dubna
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 15. dubna a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

Pak začne květen a začne se připomínat sezónní slabost trhu trvající až do podzimu. Uvidíme, jak to dopadne letos, zda se historické vzorce potvrdí a dojde alespoň ke zpomalení růstu, pohybu do strany nebo korekci, nebo zda rok 2019 bude jednou z mnoha pozitivních odchylek od průměru.

Akcie: Čas na ofenzivní defenzivu
Hodnotové investování se v posledních letech nevyplácelo, růstový přístup je válcoval ne celé čáře. Jelikož jde ale o spíše defenzivní strategii, která se vyplácí v dobách, kdy se trhům až tak nedaří, je možná načase dát hodnotovému investování opět šanci.