Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný růst cen akcií optimismus nevyvolává
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Mírný růst cen akcií optimismus nevyvolává

Index S&P 500 uzavřel týden se ziskem 0,52 %, ve čtvrtek a v pátek ale měli navrch medvědi. Denní graf tak navzdory posílení vyznívá spíše negativně.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Index S&P 500 v uplynulém týdnu zaplnil cenový odskok z druhé poloviny března a opět začal klesat. Nad graf lze zakreslit klesající trendovou čáru. Denní graf je kvůli tomu spíše v negativním nastavení, ačkoli kurz zůstává bezpečně v rozpětí 2 590 až 2 700 (krátkodobý vzestup nad něj nebyl potvrzen).

Situace je tak podobná jako před týdnem. Index zůstává v uvedeném obchodním pásmu, obě jeho mezní linie jsou zesíleny klouzavými průměry. Po potvrzeném prolomení jedné z nich zřejmě dojde k dalšímu výraznějšímu pohybu.

Akcie: Co (ne)čekat v období zvýšené volatility
První čtvrtletí vlastně nebylo pro akciové trhy nijak katastrofální, je ale jasné, že po éře relativního klidu se do obchodování vrátila volatilita. A to v plné parádě, třeba americké akcie zažily sérii dnů s výraznými změnami cen a index VIX si zapsal historicky největší jednodenní nárůst. Každá doba má svá specifika, něco je ale pro periody s vyšší volatilitou typické.

VIX

Index volatility VIX je i po výraznějším pátečním poklesu indexu S&P 500 pod 20, respektive poblíž spodní linie rozpětí. To by pro akcie mohl být pozitivní signál.

Závěr

Probíhá vyhlašování hospodářských výsledků amerických firem, zatím velice úspěšné. Reakce trhu na vojenskou operaci USA, Británie a Francie v Sýrii nebyla prakticky žádná. Na konci uplynulého týdne se navíc začala slibně posouvat situace v KLDR, která oznámila zastavení některých svých jaderných aktivit. Akcie by tak mohly najít energii k dalšímu posilování, do centra pozornosti se ale mohou vrátit fundamentální a politické faktory v podobě obchodní války.