Týden na trzích podle burzovních grafů: Nejhorší týden za deset let posunul index S&P 500 blíže k medvědí hraně
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Nejhorší týden za deset let posunul index S&P 500 blíže k medvědí hraně

Index S&P 500 v předvánočním týdnu odepsal 7,05 %. Pro většinu investorů to v předvánočním týdnu znamenalo novou zkušenost.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX Korekce na trzích Medvědí trh

S&P 500

7% pokles za pět obchodních dnů je sám o sobě málo častý. Naposledy americký trh něco obdobného zažil v srpnu 2011, kdy USA přišly o nejvyšší rating. Tehdy to rychlým poklesem začalo, ale také velice rychle skončilo.

Index S&P 500 hned v pondělí jednoznačně spadl pod hladinu 2 600, a dal tak zapomenout na alespoň klidnější závěr roku. Prodeje naplno spustil výsledek zasedání FOMC, především výhled vývoje ekonomiky a měnové politiky na rok 2019. Další potravou pro medvědy byly například v pátek revize vývoje HDP a diskuze okolo rozpočtu na rok 2019 (takzvaný shutdown, tedy omezení financování některých vládních úřadů a agentur, o půlnoci z pátku na sobotu nakonec opravdu začal). Konec týdne tak jen přilil oleje do ohně.

Týdenní graf indexu S&P 500 ukazuje, že se kurz přiblížil dokonce již 200týdennímu průměru. Korekce se prohlubuje a index není daleko od medvědího teritoria.

VIX

Index volatility VIX vystoupal během týdne nad pásmo 20-25 a pro akcie vysílá medvědí signál. Při ztrátě indexu S&P 500 přes 2 % ale v pátek přidal jen 6 %, takže se sune nahoru vlastně celkem pomalu.

Závěr

S&P 500 s poklesem o zhruba 18 % z historického maxima je technicky stále ještě v korekčním pásmu. Do -20 % chybí málo, ale čísla nelze brát striktně. Celý rok 2018 zatím pro investory znamená teoreticky ztrátu 10 % a sezónně historicky silné čtvrté čtvrtletí zatím svítí na grafech rudě na kótě zhruba -17 %.

Po loňském roce bez korekcí a větších dramat si letos investoři museli zvyknout na kolísání cen, možná ještě do Nového roku stihne svou hostinu i pořádně hladový medvěd. Předkrm má již za sebou.