Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční propad poslal americké akcie za týden hlouběji do minusu
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční propad poslal americké akcie za týden hlouběji do minusu

Americký akciový index v pátek spadl o 1,77 %, a rozhodl tak o sytě červené týdenní svíčce s hodnotou -2,12 %. Obavy o dopady šíření čínského koronaviru doléhají na trh napříč sektory.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Za uplynulé dva týdny index S&P 500 odepsal 3 %. Několikaměsíční rally se zadrhla, v pátek se index zastavil na supportu 3 200 zesíleném 50denním klouzavým průměrem.

Na poklesy a silnou volatilitu si budeme muset zvyknout. Jednoznačný růstový trend byl přerušen, o případné změně trendu ovšem bude namístě hovořit až při prolomení hladiny 3 000. Od současné úrovně by šlo o pokles o dalších asi 7 %, z maxima o korekci (-10 %).

Index S&P 500 je prakticky na supportu 3 200. Níže je podpora na 3 150, ale zásadní význam má až pásmo 3 060 až 3 070. Sestupem pod pod maxima se vytyčila rezistence na 3 300.

Akcie: Korekce je na spadnutí, Fed ale může (opět) zakročit
Hlavní akciový stratég Morgan Stanley Michael Wilson nepatří v posledních letech zrovna k velkým akciovým býkům. Řada jeho chmurných predikcí se nenaplnila, ale třeba v roce 2018 předpověděl velice přesně nejhlubší pokles cen amerických akcií za řadu měsíců. V současnosti varuje před výraznějšími propady, pamatuje ale na (téměř) všemocný Fed.

VIX

Index volatility VIX je nad 17 a prodejní signál pro akcie bude vysílat do doby, kdy bude uzavírat nad touto hladinou. I přes prodejní tlak na akciovém trhu je VIX pod 20, tedy pod dlouhodobým průměrem.

Závěr

Index S&P 500 testuje support na 3 200 zesílený 50denním klouzavým průměrem. Trh bude pravděpodobně nadále kolísat. Důležitý support je až na 3 000 bodů indexu S&P 500.

Nervozita v souvislosti se šířením koronaviru aktuálně přebíjí překvapivě solidní hospodářské výsledky amerických firem. Výhled růstu (nejen) čínské ekonomiky pro první kvartál je velice zakalený, což investoři nemohou ignorovat, jakkoli v minulosti epidemie různých nemocí nebyly pro trh dlouhodobě žádným zásadním problémem.


Speciál IW: Koronavirus


Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 3. února
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 3. února a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?