Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční výprodej srazil americké akcie na rezistenci
|

Týden na trzích podle burzovních grafů: Páteční výprodej srazil americké akcie na rezistenci

Index S&P 500 za uplynulý týden odepsal 0,77 %, když ho v pátek poslaly níže obavy o výhled globální ekonomiky.

Technická analýza Americké akcie S&P 500 Volatilita VIX

S&P 500

Průlom nad 2 820 neměl dlouhého trvání, v pátek se index S&P 500 po ztrátě o bezmála dvě procenta vrátil na spodní okraj pásma 2 800 až 2 820. Za týden tak klesly všechny hlavní indexy a sešup by mohl pokračovat až k supportu na 2 700 indexu S&P 500. Na opačné straně je silná rezistence v zóně 2 800 až 2 820.

Gundlach varuje: Akcie mohou i dlouhodobě zklamat
Uznávaný investiční manažer Jeffrey Gundlach se v prezentaci pro investory svého fondu Total Return Bond rozhovořil mimo jiné o tom, že spoléhání se na to, že akcie dlouhodobě vždy posilují, nemusí být vždy správné. Sázky na akciovou rally v horizontu desetiletí podle něj zkrátka nemusejí vyjít.

VIX

Index volatility VIX v pátek narostl o pětinu a uzavřel týden nad 16 body. Jeho další růst je přitom na spadnutí, což by souviselo s nepříznivým vývojem cen akcií.

Závěr

Index S&P 500 se dokázal posunout nad 2 820. Objemy obchodů byly slabé a růst od poloviny února již nebyl tak silný a jistý jako zpočátku roku. Páteční vývoj připomněl, že klesat trh umí rychle. V nejbližší době by mohl přijít další pokles směrem k supportu na 2 700. Úspěchem pro býky ze střednědobého hlediska bude, pokud nedojde k jeho prolomení.

Měnová politika a býčí akciový trend: Jak dlouho ještě?
Americká centrální banka již řadu měsíců pilně upouští z obřího balónu své rozvahy, nicméně plány na zpřísňování měnové politiky skrze vyšší úrokové sazby postupně berou zasvé. Ještě opatrnější je Evropská centrální banka, která letos se sazbami neplánuje hýbat a poctivě reinvestuje veškeré peníze z maturujících cenných papírů ve své bilanci. Velice flexibilní postoj pak udržuje měnová autorita v Japonsku, která svým významem s lehkým odstupem sleduje ostatní dvě centrální banky z "velké trojky".