Tyto tři indikátory naznačují, že s akciovým trhem není vše v pořádku
|

Tyto tři indikátory naznačují, že s akciovým trhem není vše v pořádku

Koronavirová krize ještě zdaleka neskončila, americký akciový trh se však již vrátil k růstu. Investoři mohou po nedávných masivních výprodejích hodně vydělat, ale stále i hodně ztratit. Následující tři grafy přitom optimistům příliš nakloněné nejsou.

Americké akcie Ekonomické a tržní indikátory Ocenění P/E

Ocenění akcií vzhledem k budoucím ziskům

Index S&P 500 od 23. března, kdy se dostal na lokální dno, posílil o zhruba 30 %, zatímco americké společnosti, jejichž akcie jsou zahrnuté v S&P 500, vykázaly za první kvartál meziroční propad zisků o více než 12 %. Za druhé čtvrtletí podle analytiků oznámí propad zisků o více než 40 %, za třetí kvartál o 24 % a za čtvrté čtvrtletí o 12,5 %. Výsledkem je další růst forwardového P/E, které se dostalo na nová maxima od dob internetové bubliny.

Nejděsivější graf současnosti ukazuje extrémní zranitelnost akciového trhu
Americké akcie se po březnovém propadu odrazily a index S&P 500 již smazal přes polovinu ztrát. Firmy ale mezitím hlásí prudký propad ziskovosti. A analytici očekávají, že první čtvrtletí bylo z pohledu zisků jen drobným sklouznutím ve srovnání s tím, co teprve přijde.

Poměr P/E k tempu růstu ziskovosti firem

Na ukazatel P/E je navázaný indikátor PEG (poměr P/E k tempu růstu ziskovosti společností). Ten se teď v důsledku růstu cen akcií a poklesu ziskovosti firem dostal nad 2, tedy do pásma, v němž ještě nikdy nebyl. Ve druhé polovině 90. let 20. století a pak na přelomu let 2008 a 2009 se indikátor dostal k 1,6. Paradoxně však tehdy dosažení těchto hodnot nebylo spojeno s následným poklesem cen akcií.

Vývoj ziskovosti amerických společností

Daňovou reformu z pera prezidenta Donalda Trumpa přijaly americké podniky s nadšením. Již v době její realizace nicméně řada analytiků upozorňovala, že efekty budou jen krátkodobé. To se potvrdilo, a dnes se tak výhledy dlouhodobého růstu ziskovosti společností nacházejí pod průměry z doby po finanční krizi z roku 2008.

5 důvodů, proč nevěřit v pokračování jarní akciové rally
Americké akcie se po šoku způsobeném rychlým nástupem koronavirové pandemie odrazily a například index S&P 500 již březnového dna stihl přidat přes 30 %. Sázet na pokračování akciové rally je ale riskantní, a to minimálně z následujících pěti důvodů.
Zdroj: Topdown Charts