Umění nepanikařit: Vakcína proti volatilitě není žádné tajemství
|

Umění nepanikařit: Vakcína proti volatilitě není žádné tajemství

Zvýšená volatilita na trzích mívá za následek nárůst volatility emoční (nebo je to naopak?). Jak pak mají investoři zvládnout takovou smršť, jakou jsme prožili na konci února?

Investiční strategie Ponaučení pro investory Investování Diverzifikace investic Panika na trzích

Odpověď není až tak složitá. Diverzifikace. Ano, žádné překvapení. Minimálně teoreticky by měla pomáhat dosahovat určité míry výnosů při celkově nižším riziku. Akcie za týden ztratily desetinu hodnoty, pokles výnosů bezpečných dluhopisů ale ukázal, že jejich ceny v takové situaci většinou rostou, a tedy potvrzují schopnost (částečně) chránit hodnotu portfolia zahrnujícího právě tyto cenné papíry.

Akciová korekce začala aneb o trochu jiné panice
Americké akciové indexy ve čtvrtek jako nůž máslem prorazily veškeré technické i psychologické hladiny možné podpory a vstoupily do pásma korekce. Evropské trhy na tom nejsou o nic lépe, zajímavě může působit letošní lepší (byť mírně) výkonnost čínského indexu Shanghai Composite oproti americkému S&P 500.

Ale pozor, nejde jen o sestavení samotného investičního portfolia. Diverzifikace je způsobem řízení rizika v rámci investičního rozhodování. Má napomáhat klidnému spánku, ne k přílišnému "zahřívání" ani "ochlazování" celkové tržní expozice.

Jestli může diverzifikace v něčem pomoci, je to odolnost vůči panice na trhu. Na každém trhu se při větších výkyvech, ať je jejich katalyzátor jakýkoli, najde dost těch, kteří v panice prodávají (či nakupují), a to bez ohledu na své původní pozice na trhu. "Bez nich by ostatně volatilita nikdy nenarostla tak výrazně," poznamenává lakonicky Ben Carlson z Ritholtz Wealth Management.

Diverzifikace by měla jít nejen napříč typy aktiv (akcie, dluhopisy, komodity a další), ale i regiony, strategiemi (částečně sázet na růst, částečně na bezpečí, částečně na dividendy a tak dále), ale třeba i v čase (nenakupovat najednou, ale investovat postupně, konzervativně vzato nejlépe pravidelně). Pak může být velice dobrou vakcínou proti panice.

Diverzifikované portfolio (téměř) nic neporazí
Slabá výkonnost akcií z přelomu loňského a letošního roku, horší vyhlídky vývoje světové ekonomiky a řada přetrvávajících (geo)politických rizik některé investory přiměly k prodeji části portfolia. Statistické údaje však hovoří jasně, dlouhodobí investoři s diverzifikovanými portfolii by se jedním nevydařeným rokem neměli nechat rozhodit.