3. 6. 2023 19:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Pavel Hadroušek, Fio banka)
Podle uniklého návrhu Evropské komise, který má být projednán na mimořádném energetickém summitu v Bruselu 9. září, by měly být zastropovány ceny elektřiny ze zdrojů, které vyrábějí s nízkými náklady, a prodávají za současné vysoké ceny. Konkrétně se jedná o jádro, uhlí a obnovitelné zdroje kromě vodních elektráren. Zisk, který by plynul z rozdílu mezi tržní a zastropovanou cenou, by připadl státu. Podle informací médií by strop měl být na úrovni 200 EUR/MWh.
"Nejdůležitější detail však v uniklém návrhu není dořešen. Tím je to, jak by se řešily již uzavřené kontrakty. Právě na základě již uzavřených kontraktů ČEZ počítá letos s průměrnou realizovanou cenou v rozmezí 103 a 107 EUR/MWh a ani v příštím roce by cena neměla být přes 200 eur. Mnoho států již také zavedlo vlastní opatření, což může být problém v přijetí společných opatření na úrovni EU," napsal analytik Milan Lávička z J&T Banky.
"Návrh částečně unikl již v pátek a vyvolal negativní sentiment vůči výrobcům elektřiny. Nejsme příznivci tohoto velmi problematického administrativního opatření (100% celoevropská daň pouze na vybrané zdroje nad určitou cenu) a upřednostňujeme alternativně navrhovaný strop u cen zemního plynu pro výrobu elektřiny. Z pohledu spekulované úrovně stropování na 200 EUR/MWh ale odhadujeme, že s podobnou výší již trh zhruba počítá. My u ČEZ očekáváme realizované ceny na úrovni 110 EUR/MWh v roce 2022 a na úrovni asi 160-170 EUR/MWh v letech 2023-2024. To je dáno tím, že již v roce 2023 očekáváme relativně rychlou normalizaci cen zemního plynu v souvislosti s přirozenou racionalizací spotřeby a rychlým zprovozňováním importních terminálů na LNG. Příští týden bude například zprovozněn první nový importní terminál v Nizozemsku, kde má ČR již nasmlouvané kapacity," doplnil analytik Petr Bártek z České spořitelny.