USA v rámci G7 prosazují rozsáhlý investiční plán pro chudé země

Ekonomicky silné země ze skupiny G7 se na podnět amerického prezidenta Joea Bidena dohodly na mimořádně nákladném plánu zlepšit infrastrukturu v chudých zemích. Agentura Reuters k tomu napsala, že jde snahu omezit rostoucí vliv Číny a o konkurenci nové Hedvábné stezky, kterou před osmi lety ohlásil čínský prezident Si Ťin-pching.

Země G7 jednají od pátku v Cornwallu a jedním z témat má být také strategie soutěže s Čínou. Biden a ostatní podle Reuters doufají, že jejich plán zvaný Vybudujme spolu lepší svět (B3W - Build Back Better World) bude správnou odpovědí Číně. Společně pomohou rozvojovým zemím zlepšit a rozvinout infrastrukturu, ale projekty se mají týkat také klimatu, zdravotnictví a technologií. Peníze poskytnou všechny státy skupiny a zapojí také soukromé subjekty.

Bílý dům oznámil, že to pomůže zúžit náklady 40 bilionů dolarů, které jsou potřebné do roku 2035 na pomoc rozvojovému světu.

"Nejde jen o to postavit se nebo se utkat s Čínou. Dosud jsme nenabídli alternativy, které by odrážely naše hodnoty, normy a způsob podnikání," citovala Reuters svůj zdroj z Bílého domu. Německá kancléřka Angela Merkelová míní, že s ohledem na čínskou Hedvábnou stezku je pro země G7 správné "rychleji a efektivněji načrtnout podobu své politiky rozvoje".

Agentura napsala, že zatím není jasné, jak bude plán fungovat. Neví se ani, kolik přesně peněz bude do projektů směřovat. Merkelová upřesnila, že země G7 zatím nejsou ve fázi, kdy by mohly informace o financování svého plánu zveřejnit.

Čínská Hedvábná stezka zahrnuje investice v řádu bilionů dolarů, které mají posloužit na rozvoj od Asie po Evropu. Dohody o spolupráci s Čínou v rámci tohoto projektu podepsala stovka zemí. Zahrne výstavbu železnic, přístavů, dálnic a další infrastruktury. Podle kritiků může být projekt zneužit k šíření vlivu komunistické Číny. Peking tyto obavy označuje za pozůstatek západního imperialismu.

Vůdci skupiny G7, tedy USA, Kanady, Británie, Francie, Německa, Itálie a Japonska, chtějí na setkání v Caarbis Bay ukázat, že nejbohatší demokracie mohou nabídnout alternativu čínskému rozmachu.

Podle USA prozatím Západ nedokázal reagovat na nedostatek poctivosti a malé nároky na ochranu životního prostředí a pracujících běžné v Číně.

Podle loňských statistik bylo zatím v rámci nové Hedvábné stezky zahájeno přes 2 600 projektů za 3,7 bilionu dolarů. Peking tvrdí, že pětinu z nich závažným způsobem ovlivnila epidemie koronaviru.

USA chtějí ostatní členy G7 také přinutit ke konkrétnímu stanovisku k nucené práci v Číně. To se má objevit i v závěrečném prohlášení současného summitu. Biden si přeje, aby i ostatní dali jasně najevo, že nucenou práci považují za "urážku lidské důstojnosti a nehorázný příklad praktik ekonomické soutěže", jak je provozuje Čína. "Tlačíme na konkrétní problémy v Sin-ťiangu, kde jsou lidé vystaveni nucené práci," sdělil představitel Bílého domu. Jeho výzvy se však nesetkaly s jednoznačnou odezvou, podotkla agentura AP. Zatímco Kanada, Británie a Francie s ním ohledně potřeby odsoudit nucenou práci v Číně souhlasily, Německo, Itálie a Evropská unie nejsou zatím rozhodnuté.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu Kristalina Georgievová přivítala, že skupina G7 podpořila rozšíření nouzových rezerv MMF, takzvaných zvláštních práv čerpání (Special Drawing Rights, SDR), o 650 miliard USD. Tyto peníze mají pomoci zemím financovat fiskální opatření potřebná k překonání pandemie. V příštích měsících hodlá Georgieovová začít pracovat se členy MMF na způsobech přerozdělení 100 miliard USD z této částky nejchudším zemím.

Zdroj:
ČTK
Emerging markets
Přestat sledovat
Infrastruktura
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Vyspělé trhy
Přestat sledovat

Videotéka

21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: O rezidenčních nemovitostech s makléřem Petrem Vomastkem
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
20. 9. 2021 6:11
6 let dieselgate a smutná česká statistika: 160 tisíc poškozených a nulové odškodnění. Vrátí téma…
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Knihy a literatura
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volkswagen
Přestat sledovat