Ve světě kvůli oslabení technologického sektoru ubylo dolarových miliardářů, nejvíce zasažená byla Čína
Na světě (a převážně v Číně) loni ubylo více než 400 dolarových miliardářů. Vyplývá to ze seznamu Hurun Global Rich List 2023, který sestavuje čínský časopis o bohatství a luxusu Hurun Report. Na vině je oslabení velkých technologických firem, na které se zaměřila čínská vláda, zpřísňování měnové politiky a dopady pandemie covidu-19. V samotné Číně ztratilo status dolarového miliardáře 229 lidí, což je více než polovina z celkových 445. Nově se z Číny do žebříčku dostalo 69 lidí, kteří mají majetek v hodnotě alespoň miliardy dolarů.
"Počet miliardářů ve světě klesl o osm procent, zatímco jejich celkové bohatství se snížilo o deset procent," uvedl zakladatel a ředitel Hurun Report Rupert Hoogewerf. Na seznam se dostalo celkem 3 112 lidí oproti 3 381 o rok dříve, dodal.
Nejvíce superbohatých je ale i tak pořád z Číny. K 16. lednu 2023 tam podle seznamu žilo 969 miliardářů, za Čínou následovaly Spojené státy s 691 miliardáři.
Loni se dařilo luxusním značkám - šéf francouzské skupiny LVMH Bernard Arnault se probojoval do čela žebříčku, dědic značky luxusního zboží Hermès Bertrand Puech a jeho rodina skončili třetí za šéfem automobilky Tesla Elonem Muskem. Z těch, kteří seznam opustili, se v médiích často objevoval zakladatel a bývalý generální ředitel zkrachovalé kryptoměnové burzy FTX Sam Bankman-Fried. Velký propad zaznamenal kvůli regulačním zásahům čínských úřadů zakladatel čínského internetového obchodu Alibaba Jack Ma, z 34. příčky klesl na 52. místo.
Mnozí velmi bohatí lidé mají peníze uloženy v akciích, ale právě akciovým trhům se loni nedařilo. Americký akciový index S&P 500 se do konce ledna propadl o více než 14 %, zatímco v Číně hlavní akciový index Shanghai Composite ztratil téměř 11 %. Čínský jüan oslabil vůči americkému dolaru o osm procent, nejvýrazněji od roku 1994.
Hoogewerf je pro letošní rok optimistou. "Jediná věc, kterou si nejsem jist, je to, zda přijde globální finanční krize," řekl. "Viděli jsme bankovní krizi ve Spojených státech a pak ve Švýcarsku. Nejsem si jist, zda se nerozšíří. Pokud ne, bohatství hodně vzroste," dodal.