Jak se zajistit proti inflaci? Poradit může i unikátní veletrh Sběratel

Odhadovaný obrat obchodu s poštovními známkami vzrostl za deset let o 60 %. Masivní zájem je i o mince, medaile a sběratelské bankovky. Potvrzuje to také zájem vystavovatelů o letošní veletrh Sběratel. Největší setkání sběratelů ve střední a východní Evropě proběhne na výstavišti PVA Expo v pražských Letňanech od 10. do 11. září.

Do Prahy se chystá na 200 vystavovatelů z celé Evropy a k vidění bude mimo jiné známá československá "zelená stokoruna" s pořadovým číslem 0001. Vystavovatelé přivezou mince, medaile, bankovky, poštovní známky, pohlednice, minerály, drahé kameny a další sběratelský materiál.

Sběratelství přitahuje investory, kteří hledají, kam uložit peníze

Na veletrh Sběratel už dávno nemíří jen sběratelé, kteří chtějí doplnit své sbírky. Možnost porovnat nabídku a ceny od několika desítek prodejců na jednom místě přitahuje také návštěvníky, kteří chtějí zajistit své úspory před inflací.

"Odhadovaný obrat obchodu s poštovními známkami je u nás kolem 800 milionů Kč za rok, což je o 60 % více než před asi 10 lety. Toto číslo asi mnohé překvapí. Ale známky jsou skvělý koníček a zábava, člověk se jejich sbíráním dobře odreaguje, hledání rarit je zase skvělý adrenalin," říká Radek Novák, autor knihy Poštovní známky - koníček, nebo investice?, kterou bude možné na veletrhu rovněž zakoupit.

"Oproti minulým létům jdou ceny jednoznačně nahoru. Hlavně u vzácných žádaných exemplářů v hezkém stavu," říká o historických mincích Petr Kovaljov, který se svou společností Numfil zastupuje na veletrhu největšího evropského obchodníka s numismatikou Künker. Například letos v červnu byl prodán v Monaku luxusní desetidukát 1639 z období vlády Ferdinanda III. z pražské mincovny za cca 5 000 000 Kč. A v červenci v Japonsku pak velmi vzácný desetidukát 1661 Leopolda I., rovněž v krásném stavu z pražské mincovny, za cca 9 000 000 Kč, ilustruje Petr Kovaljov na praktických příkladech zvýšený zájem i o mince z českých zemí.

Pražský výběr na známce, Jiřina Bohdalová na bankovce

Poprvé na veletrhu se dostane do prodeje 0 euro suvenýrová bankovka, jejíž motiv oslavuje letošní kulaté narozeniny herečky Jiřiny Bohdalové. Vlastní sběratelské bankovky budou mít i Vladimír Remek a Oldřich Pelčák. Připomenou, že letos je tomu právě 45 let od chvíle, kdy nastoupili do výcviku v Hvězdném městečku a stali se oficiálně kosmonauty. Legendární skupina Pražský výběr se pak v premiéře na Sběrateli objeví na poštovních známkách.

Příležitostná dopisnice ze série Legendy, jež bude mít na veletrhu premiéru, je věnována osobnosti Jana Kodeše, vítěze Wimbledonu 1973. Veletrh Sběratel pak, stejně jako v loňském roce, vydá vlastní známku s art decovým motivem od výtvarníka Romana Sedláka.

Přijďte se podívat na raritní bankovky. Některé můžete i koupit

Návštěvníci veletrhu si budou moci rovněž prohlédnout první dva vytištěné exempláře "zelené stokoruny", nejdéle platné bankovky na našem území, s označením 000001 a 000002. Jsou umístěny do originálního rámečku s podpisem tehdejšího ministra financí Júlia Ďuriše. Přiložené autentické skici autora Františka Heřmana pak názorně ukazují, jak podoba bankovky, jež platila od roku 1961 celých 32 let, vznikala. Unikátní bankovky na veletrh zapůjčila společnost Portu Gallery.

Precizní faksimile jedné z nekrásnějších československých tisícikorun, jež byla tištěna ve Spojených státech v tiskárně American Bank Note Company a platila mezi lety 1919 a 1937, přiveze na veletrh Muzeum cenných papírů. Aby se maximálně přiblížila originálu, tiskla se nová sběratelská bankovka v tiskárně cenin v kombinaci tří tiskových technik na ceninový papír a část nákladu dokonce na originální americký bankovkový papír s konfetami, shodný s tím, který Američané použili před sto lety na původní bankovky. Cena zachovalého originálu se dnes pohybuje až kolem půl milionu korun.

Nebude chybět oceňování sbírek, nově lze přinést i obrazy

K dispozici budou na Sběrateli opět oblíbené služby bezplatného oceňování sbírek, které na veletrhu nabízí Svaz českých filatelistů, Česká numismatická společnost, Puncovní úřad, Muzeum cenných papírů, Klub sběratelů kuriozit, Klub sběratelů telefonních karet nebo Klub sběratelů autogramů. Letos bude nově oceňovat aukční síň Obrazy v aukci také výtvarná díla.

Na své si přijdou také sběratelé gramofonových desek, minerálů a drahých kamenů

Ve stejné hale jako veletrh Sběratel se uskuteční také veletrh Minerály a drahé kameny a v sobotu 11. září se v sousední hale sejdou sběratelé vinylových desek na akcích Vinyl & Stereo Expo a Rock & Metal Market.


Kompletní program veletrhu najdete na www.sberatel.info/veletrh-sberatel/

Členové Klanu sběratelů mají vstup na veletrh zdarma a navíc dostanou ke vstupence sběratelský kalendářík. Do Klanu sběratelů se je možné bezplatně registrovat na adrese www.sberatel.info/registrace-do-klanu-sberatelu/


Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Sběratelství
Přestat sledovat

Videotéka

19. 10. 2021 21:00
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: O stagflaci a jejích možných dopadech na trhy (Petr Novotný, Investiční…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat