1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Od konce minulého týdne se americký bankovní sektor minimálně klepe, když ne rovnou otřásá v základech. Po nedávném pádu banky Silvergate své dveře zavřely Silicon Valley Bank a Signature Bank. Je to počátek dominového efektu, nebo jde jen o ojedinělé případy špatného managmentu? Investor Jaroslav Brychta, šéfredaktor Roklen24.cz Jan Berka a hlavní analytik XTB Jiří Tyleček probrali to nejdůležitější.
Důležitý je kontext celé situace, která je stále z velké části dopadem pandemického šoku a následné éry levných peněz, kdy bankám rekordně narostla depozita a finanční domy (vzhledem k tehdejší ekonomické situaci) vkládaly peníze do „rizikovějších” aktiv. Za jeden z hlavních důvodů lze tedy označit špatný money a risk management ze strany krachujících bank.
Nicméně je potřeba brát v potaz, že retrospektivně se vždy vše jednoduše soudí. Podle zatím dostupných informací nemohou být dotčené banky nařčeny z kompletního selhání vedení, jako tomu bylo třeba v případě kryptoburzy FTX. Jedná se o živou situaci, která se může dále vyvinout, zatím se ale zdá, že většina majitelů účtů by o svévklady přijít neměla. Situace akcionářů daných společností ovšem tak pozitivní není.
Kdo jsou hlavní poražení? A jsou nějací vítězové? Krach bank byl bezpochyby velkou ranou pro svět kryptoměn, protože Silvergate a Signature Bank byly hlavní banky pro americké kryptospolečnosti. Účty u nich měly například kryptoburza Coinbase nebo společnost Circle, která stojí za stablecoinem USDC (krypto token držící hodnotu jednoho dolaru).
Je přitom známý fakt, že kryptospolečnosti mají velké problémy s bankovnictvím, pravděpodobně bude tedy složité hledat náhradu. Na druhé straně velké banky jako JPMorgan Chase, Bank of America nebo Citigroup by mohly díky této situaci získat díky akvizicím nových klientů.