Vrátí se dolar na výsluní, nebo to tentokrát bude jinak?
|

Vrátí se dolar na výsluní, nebo to tentokrát bude jinak?

Americký dolar je hlavní rezervní měna a v době nejistoty zpravidla také bezpečný přístav pro opatrnější investory. Letos zkraje koronavirové krize tuto svou pověst potvrdil, s podporou ekonomiky ze strany americké administrativy a centrální banky ale ztratil půdu pod nohama. Přijde opět jeho čas, nebo se dočkáme zvratu mnohaletého trendu?

Technická analýza Americký dolar Měny Forex (FX) Bezpečné investice

Nemá to ten dolar letos na jaře a v létě jednoduché. Americká centrální banka lije do systému nové peníze tempem, které nechává předchozí kola kvantitativního uvolňování daleko za sebou, a americká vláda také zrovna nešetří. Oslabení americké měny v posledních měsících tak není velkým překvapením.

Dosedá ale nyní dolar na dno? Možné to je, protože aktuálně testuje rostoucí linii podpory, kterou lze narýsovat do grafu od minim v roce 2011. Takto dlouhodobé technické úrovně jsou jako argument pro výhled do budoucna zpravidla snadno vyvratitelné, protože co analytik, to časový horizont, a tedy i jiné hladiny podpory či rezistence.

Je ale zajímavé, že dolaru aktuálně věří minimum traderů. Býčí názor na americkou měnu má aktuálně jen pětina trhu. Kdykoli přitom byl dolar v takové neoblibě a testoval zároveň zmíněnou linii podpory, zamířila jeho hodnota brzy vzhůru. Pokud by se vzorec z uplynulé dekády naplnil i tentokrát, dolar by začal posilovat (pro akcie nebo třeba zlato ne zrovna nejlepší věštba, to je ale na jiný článek).

Tři překážky pro dolarové medvědy
Americký dolar v poslední době citelně oslabil. Prostor pro pokles jeho hodnoty ale může být omezen, pokud nebudou přijímána nová opatření na podporu ekonomiky, a pokud by se (i proto) zhoršila nálada na trzích s rizikovými aktivy.
Zdroj: Kimble Charting Solutions