Výsledková sezóna jako vzpruha pro akciové trhy
|

Výsledková sezóna jako vzpruha pro akciové trhy

Ve Spojených státech výsledková sezóna za třetí čtvrtletí vstoupila do poslední fáze, když z 500 největších firem ještě nezveřejnilo svá čísla okolo 80 společností. Zatím ji lze hodnotit mírně optimisticky.

Americké akcie Evropské akcie Výsledková sezóna

Očekávaný pokles čistého zisku firem z indexu S&P 500 o více než 4 % se zatím nenaplňuje, i tak ale třetí kvartál s největší pravděpodobností uzavře s mírným meziročním mínusem. Aktuálně se ziskovost firem oproti loňskému třetímu čtvrtletí snížila o procento.

Lepší než předpokládaná čísla jsou hlášena napříč sektory. O největší překvapení se postarali prodejci spotřebního zboží, farmaceutické společnosti a informační technologie.

Ani evropský akciový trh se nemusí za dosavadní průběh výsledkové sezóny stydět. Dosud v rámci indexu STOXX Europe 600 reportovaly údaje o hospodaření tři čtvrtiny firem. Zatím se zdá, že odhad poklesu ziskovosti o 3 % byl příliš konzervativní, u již zveřejněných výsledků byl dokonce zaznamenán meziroční nárůst o půl procenta.

V rámci jednotlivých sektorů to však již tak růžové není. Doteď si nejvíce mnuli ruce akcionáři firem působících v telekomunikacích, technologiích nebo stavebnictví. Naopak nad výdělkem zplakali majitelé akcií těžařů a zpracovatelů komodit, finančních domů či veřejných služeb, kde reportované výsledky nenaplnily očekávání.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. listopadu
Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 11. listopadu a jaké zisky v rámci indexů S&P 500 a STOXX Europe 600 a od jednotlivých společností očekávají analytici oslovení agenturami Bloomberg a Refinitiv?

A co pražská burza? Z 12 společností zařazených do indexu PX své hospodaření za třetí kvartál představilo prozatím pět. A lze je hodnotit v dosavadním tónu předchozích odstavců, tedy že odhady přinejmenším naplnily, případně i překonaly.

V kontrastu s evropským bankovním sektorem se ale tuzemským bankám dařilo. Největší překvapení nabídla MONETA Money Bank, která reportovala lepší než očekávaná čísla a zlepšila celoroční výhled. Potěšily nás i údaje O2 Czech Republic a CME. Ta ale již žije jiným tématem, cenu akcií tak samotná čísla zřejmě neovlivní.

Příští týden představí údaje o hospodaření ČEZ. Ten dostal v průběhu třetího čtvrtletí dvě těžké rány. Zaprvé, nečekaně dlouho byl z výroby odstaven druhý dukovanský blok, a zadruhé, ČEZ musel na základě rozhodnutí soudu vrátit SŽDC 1,3 miliardy Kč. To bezesporu ovlivní celoroční výsledky. I tak ale věříme, že se mu podaří naplnit výhled stanovený managementem.

V průběhu týdne budou k dispozici ještě výsledky Kofoly ČeskoSlovensko a PFNonwovens. Na konci listopadu reportuje VIG a výsledkovou sezónu počátkem prosince uzavře likérka Stock Spirits.

Výsledková sezóna za třetí kvartál je tak celkově mírně pozitivní a měla by podporovat akciové trhy v dalším růstu. Ač na rekordních maximech amerických indexů zřejmě někteří hráči před blížícím se koncem roku raději zvolí bezpečnější strategii v podobě vybírání zisků, výsledky firem společně s uvolňováním měnové politiky a námi očekávaného uzavření obchodní dohody mezi USA a Čínou by mohly akcionářům přinést ještě dodatečné zisky.

Autorem článku pro Hospodářské noviny z 8. listopadu 2019 je analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

Zdroj: Hospodářské noviny