Avast v prvním pololetí zvýšil provozní zisk o 12 % na 270 milionů dolarů, vyplatí mezitímní dividendu 4,8 centu na akcii

Antivirová společnost Avast zvýšila v prvním pololetí upravený provozní zisk EBITDA o 11,9 % na 270,2 milionu dolarů a upravený čistý zisk o 21,2 % na 205,8 milionu dolarů. Současně firma oznámila výplatu mezitímní dividendy 4,8 centu na akcii. Už v úterý večer pak vývojář informoval, že se dohodl na spojení s americkou firmou NortonLifeLock.

Celkový objem fakturací (částka placená za poskytované služby včetně předplatného pro následující roky) se zvýšil o 2,9 % na 482,7 milionu USD. Upravené tržby (část fakturací spadající do prvního pololetí roku 2021) stouply o 8,8 % na 471,3 milionu USD. V přímém spotřebitelském segmentu se tržby zvýšily o 15 % na 401,6 milionu USD, v nepřímém spotřebitelském segmentu naopak spadly o 27,7 % na 43,8 milionu USD. V segmentu malých a středně velkých podniků se tržby meziročně zvýšily o 11,3 % na 25,9 milionu USD.

Upravený zisk EBITDA společnosti v prvním pololetí stoupl o 11,9 % na 270,2 milionu USD a upravený čistý zisk Avastu vyskočil o 21,2 % na 205,8 milionu USD. Upravená EBITDA marže se meziročně zvýšila o 1,6 procentního bodu na 57,3 %. Avast nyní kvůli vyšší konkurenci více investuje do marketingu, aby získal a udržel si zákazníky. Tyto investice plánuje ve střednědobém horizontu ještě zvyšovat.

Avastu se opět podařilo významně snížit zadlužení, čistý dluh klesl firmě ke konci června meziročně o 35,5 % na 527 milionů USD. Ke konci pololetí tak firma operovala s poměrem čistého dluhu k upravenému provoznímu zisku EBITDA na úrovni 1,0.

V úterý společnost oznámila mezitímní dividendu 4,8 centu na akcii. Rozhodným dnem pro výplatu dividendy bude 10. září a výplata začne 15. října. Akcionáři si budou moci zvolit vyplacení dividendy také v britských librách místo amerických dolarů.

Ve výhledu pro letošní rok Avast zopakoval, že čeká organický růst tržeb při horní hraně pásma 6-8 %. Upravená EBITDA marže by měla zůstat zhruba na úrovni dosažené v roce 2020 (55,5 %).

"Podle očekávání plánujeme v druhé polovině roku uvést na trh náš nový vlajkový produkt Avast One a chceme se soustředit na zvýšení zapojení zákazníků, získávání nových a jejich udržení, což si ve střednědobém horizontu vyžádá vyšší investice do výzkumu a vývoje, inovací a marketingu," uvedl výkonný ředitel společnosti Ondřej Vlček.

Avast - výsledky za 1H2021, zdroj: Avast
Avast - výsledky za 1H2021, zdroj: Avast

"Výsledky za první pololetí celkově ukázaly solidní vývoj v jádrovém přímém spotřebitelském segmentu, který byl ovšem částečně kompenzován stále slabým nepřímým spotřebitelským segmentem. EBITDA marže ukázala zlepšení, to bylo však patrně hlavně z důvodu sezónnosti. Rozředěný zisk na akcii byl solidně nad našimi odhady díky nízkým dluhovým nákladům a poklesu celkového zadlužení. Avast ukázal slabý růst fakturací, ale potvrdil očekávání pro výrazné ožití v druhé polovině roku. Komentáře ohledně vývoje trhu a konkurence ukazují na potenciální pokles marží ve střednědobém horizontu. Výsledky tak hodnotíme celkově jako neutrální, z hlediska vývoje ceny akcií čekáme pozitivní reakci na základě oznámení nabídky na převzetí od NortonLifeLock," napsal Petr Bártek, analytik z České spořitelny.

"Výsledky hodnotíme pozitivně, nicméně jako hlavní faktor pro tržní cenu nyní vnímáme oznámenou fúzi s NortonLifeLock," potvrdil analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Avast působí na trhu od roku 1988 a jeho akcie se obchodují na pražské a londýnské burze. Je jedním z průkopníků v oboru počítačového zabezpečení. Dodává bezpečnostní programy pro počítače a mobilní zařízení. Jeho produkty využívá přes 435 milionů uživatelů po celém světě, z velké části bezplatně. Společnost zaměstnává více než 1 700 lidí a každý měsíc zablokuje 1,5 miliardy počítačových útoků. Zakladatelé Avastu ve firmě drží zhruba 35% podíl.

NortonLifeLock a Avast
10. 8. 2021 23:29
NortonLifeLock kupuje firmu Avast, zaplatí za ni až 8,6 miliardy dolarů

Americká softwarová společnost NortonLifeLock oznámila, že se dohodla s českou antivirovou firmou Avast na jejím...

Zdroj:
Avast, ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Software
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat

Videotéka

19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat