Česká zbrojovka Group v prvním čtvrtletí vydělala 275,64 milionu Kč, tržby jí díky vysoké poptávce vyskočily o 63,7 %

Výrobce zbraní Česká zbrojovka Group vykázal za první čtvrtletí tržby 2,03 miliardy Kč. Meziročně se výnosy zvýšily o 63,7 %, především díky vyššímu počtu prodaných zbraní na základě vysoké poptávky. Silný zájem registrovala skupina nadále ve Spojených státech. Zisk po zdanění dosáhl 275,64 milionu Kč, loni vykázala společnost za první tři měsíce roku ztrátu 59,11 milionu Kč.

Česká zbrojovka, zbraně - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Provozní zisk EBITDA dosáhl 438,2 milionu Kč, a byl tak proti prvnímu kvartálu roku 2020 vyšší o 117,4 %. Zisk před zdaněním dosáhl 361,6 milionu Kč, loni v prvním kvartálu skupina zaznamenala ztrátu 66,34 milionu Kč. Rozdíl souvisí s loňskými ztrátami z přecenění portfolia cizoměnových derivátů používaných za účelem zajištění měnového a úrokového rizika, které bylo způsobeno výrazným poklesem hodnoty koruny proti euru i dolaru. Oproti tomu posilování koruny k euru v letošním prvním čtvrtletí znamenalo zisk z přecenění portfolia cizoměnových derivátů. Skupina rovněž potvrdila, že na valné hromadě navrhne výplatu dividendy 7,50 Kč na akcii.

CZG - výsledky za 1Q2021
CZG - hospodářské výsledky (1Q2021)

Tržby ve Spojených státech vyskočily v prvním čtvrtletí meziročně o 49,3 % na 1,36 miliardy Kč. Naopak tržby v ČR klesly o 8,9 % na 55,7 milionu Kč. CZG tento pokles vysvětluje především odkladem dodávek ozbrojeným složkám v Česku, kde čeká realizaci dodávek pod rámcovou smlouvou ve druhé polovině tohoto roku. Počet prodaných zbraní se zvýšil celosvětově o 58,3 % na více než 137 tisíc kusů.

CZG - prodané zbraně (1Q2021)
CZG - prodané zbraně (1Q2021)

Výnosy v USA loni měly 67% podíl na celkových tržbách skupiny. Podíl Evropy bez Česka dosáhl 10,9 %, podíl samotné ČR činil 2,7 %. Asie k celkovým tržbám přispěla 6,8 %, Afrika 8,9 % a zbytek světa 3,7 %.

CZG - tržby podle regionů (1Q2021)
CZG - tržby podle regionů (1Q2021)

V pondělí společnost oznámila úspěšné dokončení akvizice 100% podílu v americkém výrobci zbraní Colt Holding. Z dříve zveřejněných smluvních podmínek vyplývá, že 100% podíl v Coltu získá zbrojovka za 220 milionů dolarů v hotovosti a dále za 1 098 620 svých nově vydaných kmenových akcií. Colt je mateřskou společností amerického výrobce zbraní Colt's Manufacturing a také jeho kanadské dceřiné společnosti Colt Canada.

"Akvizicí jsme vytvořili strategické spojenectví mezi CZG a Coltem, které přinese skupině řadu významných příležitostí. Zaměříme se na poskytování vysoce kvalitních výrobků svým zákazníkům s využitím synergií získaných akvizicí. Jsme přesvědčeni, že spojení bude přínosem pro naše zákazníky i akcionáře a dále posílí naše věhlasné značky," uvedl předseda představenstva a prezident CZG Lubomír Kovařík. "Fúze rovněž potvrzuje naši vazbu na severoamerický trh, který je nedílnou součástí naší růstové strategie," doplnil.

Společnost zlepšila celoroční výhled

Vzhledem k dokončení akvizice skupiny Colt vedení České zbrojovky aktualizovalo dříve oznámený výhled a nyní očekává, že celkové výnosy skupiny včetně přínosů Coltu od data převzetí (21. května) dosáhnou 10,34 až 10,64 miliardy Kč a zisk EBITDA z pokračujících operací bude 1,99 až 2,19 miliardy Kč. Vedení skupiny přitom očekává, že vzhledem k příznivému vývoji hospodaření České zbrojovky i Coltu by mohlo být dosaženo výsledků při horních okrajích uvedených pásem. Samotná skupina Colt dosáhla v letošním prvním čtvrtletí v přepočtu tržeb 1,4 miliardy Kč a upraveného zisku EBITDA 319,7 milionu Kč.

"Výsledky prvního čtvrtletí zřetelně ukazují, že strategie naší skupiny, její produktový mix i cenová politika jsou správně nastaveny a přinášejí investorům dlouhodobý profit," uvedl Lubomír Kovařík. Místopředseda představenstva společnosti Jan Drahota dodal, že výsledky za první pololetí budou obsahovat rovněž výsledky hospodaření skupiny Colt od data akvizice.

Analytici: Výsledky jsou silné, trh by měl reagovat pozitivně

"Česká zbrojovka oznámila velmi silný meziroční i mezikvartální růst při pokračující silné poptávce v USA a nízké meziroční srovnávací základně v EU a v ostatních zemích. Čísla byla znatelně nad našimi odhady. EBITDA marže se mezikvartálně zvýšila o 250 bazických bodů a meziročně o 490 bazických bodů, mírně pod našimi odhady, vlivem vyššího podílu ručních zbraní v produktovém mixu. Čistý zisk byl v souladu s naším odhadem, lepší EBIT pravděpodobně vyvážily nižší než očekávané zisky z přecenění měnových zajišťovacích derivátů," napsal analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Rychlý růst hospodaření, zvýšení výhledu a komentář managementu o silné poptávce na trzích hodnotíme pozitivně a očekáváme příznivou reakci trhu," dodal analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Konferenční hovor: Problémem zůstávají kapacity k uspokojení poptávky

V prezentaci ke konferenčnímu hovoru Česká zbrojovka potvrdila letošní výhled pro-forma výsledků s plnou celoroční konsolidací přebíraného Coltu na 12,4-12,7 miliardy Kč tržeb (o 1 % níže než ve čtvrtém čtvrtletí roku 2020) a 2,4-2,6 miliardy Kč zisku EBITDA (o 1 % výše než ve čtvrtém čtvrtletí). Management na konferenčním hovoru potvrdil, že předpokládá dosažení horního konce tohoto výhledu, a finanční ředitel uvedl, že pouze splnění výhledu by bylo zklamáním.

Letošní dodávky pro českou armádu mají být realizovány v červnu a v září v celkovém objemu půl miliardy korun. Firma předpokládá, že většina aktuálního víceletého programu bude realizována v letech 2021-2023. CZG má kromě zakázek pro českou armádu pro letošek i další armádní zakázky z jiných zemí.

Ohledně civilního trhu v USA byl management stále velmi pozitivní, když nadále jediným problémem je vyrobit dostatečné objemy pro uspokojení poptávky, a to i ze strany Coltu. Ohledně spolupráce s maďarským partnerem firma pracuje na zlepšování jeho produkčních procesů a vidí stále velký prostor pro růst. Akcie vydané pro částečné uhrazení ceny akvizice Coltu (1,1 milionu kusů) mají tzv. lock-up období do října.

Pro-forma zadlužení skupiny ke konci letošního roku (tj. pokud by Colt byl začleněn celých 12 měsíců) se nyní očekává na úrovni čistý dluh / EBITDA 2,2, ale může být nižší. V létě CZG představí investorům podrobnější informace ke Coltu a k jeho konsolidaci v rámci CZG. Vedení firmy chce zvýšit free float akcií na pražské burze (nyní 12,2 %), aby společnost měla více domácích i zahraničních investorů.

Česká zbrojovka Group je významným evropským výrobcem ručních palných zbraní. Za loňský rok vykázala výnosy 6,8 miliardy korun, meziročně byly vyšší o 14,6 %. Provozní výsledek hospodaření vzrostl ve srovnání s rokem 2019 o 11,9 % na více než 1,056 miliardy korun. Holding loni prodal 467 463 zbraní, což ve srovnání s předchozím rokem znamenalo nárůst o 24,9 %.

Zdroj:
Česká zbrojovka Group, ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Colt CZ Group (dříve Česká zbrojovka Group)
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Zbraně
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Investiční web
13. 8. 2022 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Tržní expertní výhled (Štěpán Hájek, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
12. 8. 2022 10:17
Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Recesi se nejspíše nevyhneme, zlato v českých korunách je mimořádně…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
10. 8. 2022 10:16
Petr Vomastek: Ekonomická situace se zatím do realitního trhu ve větší míře nepropsala, dominuje…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat