Erste Group Bank v prvním čtvrtletí vyskočil čistý zisk o 50,9 % na 355,1 milionu eur

Rakouské bankovní skupině Erste v letošním prvním čtvrtletí vyskočil čistý zisk o 50,9 % na 355,1 milionu eur. K vysokému růstu přispělo oživení ekonomik střední a východní Evropy, díky kterému banka mohla snížit rezervy na rizikové úvěry. Čistý úrokový příjem byl meziročně nižší, zatímco výnos z poplatků a provizí narostl a výsledek finančních operací se přehoupl ze záporných do kladných čísel. Dceřiné České spořitelně ale zisk téměř o 15 % klesl.

Image
Erste Group Bank - ilustrační foto
Obrázek: Isifa

Ziskovost banky zasáhla pandemie covidu-19, která ji loni donutila výrazně zvýšit rezervy na ztrátové úvěry. Většina zemí, ve kterých Erste působí, ale zaznamenala snížení počtu nově nakažených. "Máme dobrý začátek roku 2021, který slibuje solidní rok oživení," uvedl finanční ředitel skupiny Stefan Dörfler.

Provozní zisk se zvýšil o 31,5 % na 725,3 milionu eur, když celkové provozní příjmy stouply na 1,83 miliardy eur z 1,66 miliardy eur, zatímco provozní výdaje klesly na 1,10 miliardy eur z 1,11 miliardy eur. Růst provozního zisku podpořilo zejména snížení rezerv na ztrátové úvěry v Rakousku a Rumunsku. Banka také vymohla některé již odepsané nesplacené půjčky v Maďarsku a Rakousku.

Čisté úrokové výnosy klesly meziročně o 4,6 % na 1,17 miliardy eur. Čisté výnosy z poplatků a provizí se naopak o 7,1 % zvýšily a dosáhly 540 milionů eur a čistý zisk z finančních operací dosáhl 66,4 milionu eur po loňském záporném výsledku 119,9 milionu eur.

Erste Group Bank - hospodářské výsledky za 1Q2021
Erste Group Bank - hospodářské výsledky za 1Q2021

Objem klientských půjček se zvýšil o 1,1 % na 168 miliard eur. Objem klientských vkladů vzrostl o 7,5 % na 205 miliard eur.

Podíl nesplácených úvěrů na celkovém objemu úvěrů klesl ke konci března na 2,6 % z 2,7 % na konci loňského roku. Loni na konci března byl o dvě desetiny procentního bodu nižší. Poměr úvěrů ke vkladům dosahoval na konci března 81,7 %, na konci loňského roku byl 86,9 % a na konci března 2020 činil 88,7 %.

Kapitálová přiměřenost CET 1 byla na konci března 14 %, na konci roku 2020 dosahovala 14,2 % a na konci března 2020 činila 13,1 %. Opravné položky za prvních devět měsíců roku dosáhly 35,7 milionu eur, loni v prvním čtvrtletí to bylo 61,7 milionu eur.

Erste Group Bank - vybrané ukazatele
Erste Group Bank - vybrané ukazatele

Ve výhledu management uvedl, že rizikové náklady by letos neměly překročit 65 bazických bodů. Podíl nevýkonných úvěrů Erste odhaduje na 3-4 %. Skupina také čeká, že za celý rok dosáhne výrazně vyššího zisku než loni.

"Zisk Erste překonal odhady," uvedl analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. K lepšímu výsledku přispěly náklady na riziko, které dosáhly významně nižší úrovně, než trh předpokládal. Celoroční výhled Erste naznačuje, že peněžní ústav očekává zvýšené hodnoty rizikových nákladů. To lze považovat za obezřetnostní přístup, dodal.

Zisk České spořitelny klesl v prvním čtvrtletí o 14,8 % na 2,7 miliardy Kč

České spořitelně klesl v prvním čtvrtletí čistý zisk meziročně o 14,8 % na 2,7 miliardy Kč. Výsledek byl negativně ovlivněn pokračující krizí způsobenou covidem-19. Provozní zisk se snížil o 6,8 % na pět miliard korun. Banka poskytla meziročně více úvěrů a vzrostl jí také objem hypoték.

"Objem poskytnutých hypoték za první čtvrtletí byl v meziročním srovnání o devět procent vyšší, rostly i spotřebitelské úvěry a výše depozit. Současně jsme zaznamenali jen velmi malý nárůst podílu nevýkonných úvěrů. To vše potvrzuje náš předpoklad, že po covidu-19 čeká ekonomiku rychlé oživení podpořené silným růstem spotřeby domácností," uvedl předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon.

"Za nižším ziskem stojí zejména pokles čistých úrokových výnosů," řekl analytik Cyrrusu Lukáš Pfeiler. Robustní produkce nových úvěrů nedokázala plně vykompenzovat ztenčení čistých úrokových marží. Do slabších marží promluvily zejména nižší výnosy na korporátních úvěrech, které se odvíjí od tržních sazeb, dodal. Pozitivní zprávou je podle něj vývoj nákladů na riziko, které proti závěrečnému kvartálu loňského roku poklesly.

Česká spořitelna - výsledky za 1Q2021
Česká spořitelna - výsledky za 1Q2021

Hrubý objem klientských úvěrů v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 4,2 % na 790,9 miliardy korun. Úvěry pro domácnosti stouply o 6,6 % na 443,6 miliardy korun, především díky hypotékám pro fyzické osoby. Spotřebitelské úvěry stouply o 1,2 % a úvěry malým podnikům o 2,5 %. Objem úvěrů podnikatelským subjektům se meziročně snížil o 3,6 % na 261,1 miliardy korun, podle banky hlavně kvůli poklesu úvěrů velkým korporacím, což bylo ovlivněno fluktuací kurzu koruny.

Vklady domácností se meziročně zvýšily o 16,3 % na 851,8 miliardy korun a vklady podniků narostly o 1,6 % na 240,4 miliardy korun, zatímco vklady klientů veřejného sektoru klesly v meziročním srovnání o 22,6 % na 173,1 miliardy korun.

Čistý úrokový výnos, nejdůležitější složka provozních výnosů, se meziročně snížil o 6,7 % na 7,3 miliardy korun. Vývoj čistého úrokového výnosu byl podle spořitelny výrazně zasažený snižováním sazeb v loňském roce, naopak pozitivní dopad na čistý úrokový výnos měl růst klientských úvěrů a vkladů. Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně vzrostl o 8,3 % na 2,3 miliardy korun, což bylo způsobeno růstem transakcí s cennými papíry podpořeným dvouciferným růstem objemu podílových fondů a pozitivním vývojem penzijního pojištění, uvedla banka. Čistý zisk z obchodních operací vzrostl o 112,6 % na půl miliardy korun. Tento nárůst byl však částečně vykompenzován poklesem zisku z finančních aktiv a závazků vykázaných v reálné hodnotě do zisku nebo ztráty.

Česká spořitelna je největší bankou v Česku podle počtu klientů. Na konci března jich měla 4,5 milionu.

Zdroj:
Erste Group Bank, ČTK
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat

Videotéka

24. 6. 2021 12:21
Štěpán Pírko (Bohemian Empire): Inflace má dlouhodobé důvody být vyšší, zahýbat to může nejen…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
23. 6. 2021 12:11
Siuda (Conseq IM): V portfoliích výrazně podvažujeme akcie, hlavně ty americké. Střední Evropa se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Alokace investic
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
22. 6. 2021 22:48
Ronald Schubert (WOOD & Company): Trhy jsou na maximu, investoři se Fedu "nebojí". Dlouhodobě vidím…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 6. 2021 10:01
Novák (AKCENTA CZ): Koruna letos může atakovat maxima z roku 2020
Česká koruna
Přestat sledovat
EUR/CZK
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat