Kofola loni dosáhla provozního zisku EBITDA 1,03 miliardy Kč, tržby jí klesly o 3,7 %

I přes značná omezení na trhu v posledních měsících loňského roku z důvodu pandemie uzavřela skupina Kofola rok 2020 mírně nad očekáváním. Hodnota provozního zisku EBITDA dosáhla podle předběžných výsledků 1,03 miliardy korun. Celoroční tržby klesly ve srovnání s rokem 2019 o 3,7 %. Za relativně nízkým poklesem tržeb je také akvizice minerálních vod Ondrášovka a Korunní, které přispěly k růstu podílu na maloobchodním trhu. V samotném čtvrtém čtvrtletí Kofole klesly tržby meziročně o necelých 12 % a zisk EBITDA byl nižší o 0,14 miliardy korun.

Kofola ČeskoSlovensko - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

"Ještě před koncem roku jsme odhadovali výsledek ukazatele EBITDA v rozmezí 950 milionů a jedné miliardy korun. To, že jsme rok uzavřeli lépe, je výsledkem využití krátkého rozvolnění na začátku prosince, dobré kondice pracovního kapitálu a naší velké nákladové disciplíny na konci roku," uvedl generální ředitel skupiny Kofola ČeskoSlovensko Jannis Samaras.

"Pandemie nám způsobila ztrátu na úrovni EBITDA přibližně 280 milionů korun, kterou se nám podařilo významně kompenzovat dobrým výsledkem v letních měsících a také výsledkem Ondrášovky a Korunní. Celkem jsme tak ve srovnání s rokem 2019 ztratili na ukazateli EBITDA přibližně 90 milionů korun," dodal.

Tržby za loňský rok dosáhly 6,17 miliardy Kč, za samotné čtvrté čtvrtletí pak 1,34 miliardy Kč. Provozní zisk EBITDA ve čtvrtém čtvrtletí dosáhl 0,12 miliardy Kč. Poměr čistého dluhu k zisku EBITDA narostl na 3,7 z 2,4.

Kofola ČeskoSlovensko - hospodářské výsledky

Z pohledu jednotlivých segmentů se loňská omezení nejvíce dotkla gastronomie. Omezení mobility a uzavření nákupních center pak měly negativní dopad na vývoj tržeb značky UGO. Naopak růst tržeb i v době pandemie zaznamenal výrobce bylinných směsí LEROS.

Pro rok 2021 má Kofola za cíl vykázat zisk EBITDA 1,03-1,15 miliardy korun. "Očekáváme, že rok 2021 bude stejně jako rok 2020 plný omezení souvisejících s pandemií. Musíme být proto opět flexibilní. Na rozdíl od roku 2020 jsme ale připraveni mnohem lépe. Máme již zkušenost s lockdowny, upravili jsme strukturu nákladů a očekáváme synergie z integrace Ondrášovky a Korunní. Snížíme i zadluženost tím, že se uskromníme v investicích," uvedl finanční ředitel Kofoly Martin Pisklák.

Analytici: Výsledky jsou zhruba v souladu s očekáváním trhu

"Výsledky za rok 2020 nebyly tak špatné, jak jsme se obávali po prvním lockdownu. Čtvrté čtvrtletí bylo mírně pod odhady, nicméně pouze 4% pokles na tržbách a skoro stabilní EBITDA marže v roce 2020 se dají považovat za úspěch, když uvážíme, že skoro polovina tržeb Kofoly je tvořena uzavřeným HoReCa segmentem. Mírný očekávaný růst EBITDA v roce 2021 je v souladu s naším pohledem, že Kofola bude trpět prodloužením restriktivních opatření v první polovině roku a rostoucími cenami základních surovin. Výhled Kofoly tak považujeme za neutrální. Odhadujeme, že společnost by mohla v letošním roce snížit zadlužení z 3,7násobku na 3,2násobek čistého dluhu k zisku EBITDA i při meziročně stabilní dividendě 13,50 Kč na akcii (5,2% dividendový výnos). Akcie Kofoly jsou v současnosti oceněny zhruba na 8,5násobku EV/EBITDA a 8-9% FCFE výnosu pro očekávané výsledky za letošní rok, což je relativně nízko při uvážení vysokého tržního podílu Kofoly na klíčových trzích a stále negativního ovlivnění výsledků v roce 2021 pandemií. Vysoké zadlužení samozřejmě představuje nadále riziko," napsal analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"V našich projekcích čekáme letos zisk EBITDA 1,023 miliardy Kč, což je prakticky spodní hranice očekávaného cíle. Kofole letos vedle působení pandemie také vzrostou náklady na sladidla a obaly, ale na druhou stranu se naplno projeví akvizice Ondrášovky a Korunní," doplnil analytik Bohumil Trampota z Komerční banky.

"Výsledky ani výhled se podle nás významně neliší od očekávání trhu, a oznámení tak hodnotíme jako neutrální," doplnil analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

Kofola je jedním z nejvýznamnějších výrobců nealkoholických nápojů ve střední Evropě, má 11 výrobních závodů na pěti evropských trzích. K výrobkům firmy Kofola vedle stejnojmenného nápoje patří nápoje značek Rajec, Jupí, Vinea, Jupík, Semtex nebo Top Topic. Kofola má přes 2 100 zaměstnanců. Předloni společnosti vzrostly tržby meziročně o 4,1 % na 6,4 miliardy korun. Provozní zisk EBIT jí stoupl o 2,9 % na 569,5 milionu korun a ukazatel EBITDA o 5,9 % na 1,12 miliardy korun.

Většinovým majitelem skupiny je společnost Aetos patřící rodině Samarasů a ostatním zakladatelům Kofoly, jimiž jsou akcionáři René Musila a Tomáš Jendřejek.

Zdroj:
Kofola ČeskoSlovensko
Akcie ČR
Přestat sledovat
Kofola ČeskoSlovensko
Přestat sledovat
Potraviny
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat

Videotéka

3. 12. 2021 11:57
Jaroslav Šura: Na americkém trhu držím současné vítěze a ty nové netipuji, časování trhu většinou…
Americké akcie
Přestat sledovat
Časování trhu
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
2. 12. 2021 6:49
Filip Kejla a Petr Novotný, jak je nejspíše ještě neznáte
Akciový trh
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
30. 11. 2021 10:20
Analytik: Inflace v Česku v roce 2022 zpomalí, k 2% cíli se ale ani nepřiblíží
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
30. 11. 2021 6:34
Semotan (J&T Banka): V roce 2022 se na burzách oddělí zrno od plev, investory bude více zajímat…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat