Monetě Money Bank v prvním pololetí stoupl čistý zisk o 101 % na 2,9 miliardy Kč

Čistý zisk finančního domu MONETA Money Bank za letošní první pololetí stoupl meziročně o 100,7 % na 2,87 miliardy korun. Provozní výnosy skupině vzrostly o 13,1 % na 6,09 miliardy korun, provozní náklady jí naopak meziročně klesly o 1,9 % na 2,80 miliardy korun.

Dobré ziskovosti banka dosáhla díky vyšším úrokovým sazbám, příznivým nákladům na riziko a stabilním provozním nákladům. Čistý úrokový výnos Monetě meziročně stoupl o 18,2 % na 4,88 miliardy korun a čistý výnos z poplatků a provizí se zvýšil o 6,7 % na 1,06 miliardy korun, zatímco čistý zisk z finančních operací se meziročně propadl o 59,8 % na 84 milionů korun.

Základní úroková sazba České národní banky nyní činí sedm procent a je nejvyšší od roku 1999. Naposledy ji bankovní rada ČNB zvýšila o 1,25 procentního bodu na konci června. Důvodem zpřísňování měnové politiky jsou vývoj inflace a rostoucí inflační očekávaní.

Na nižší provozní náklady Monety měla vliv jednorázová kompenzace nákladů spojená s ukončenou akvizicí za 113 milionů korun. Pokud by se provozní náklady očistily o tuto kompenzaci, meziročně by o dvě procenta vzrostly, hlavně kvůli tlaku na mzdové a administrativní náklady.

MONETA Money Bank - hospodářské výsledky za 1H2022, zdroj: MONETA
MONETA Money Bank - hospodářské výsledky za 1H2022, zdroj: MONETA

"Ekonomický výhled na zbytek roku je nejistý a bude se pravděpodobně zhoršovat v důsledku inflačních tlaků doma i v Evropě a pokračujících důsledků ruské agrese na Ukrajině. Nevylučujeme, že v druhé polovině letošního roku budeme muset vytvořit dodatečné opravné položky k úvěrům a zaúčtovat dodatečné daňové náklady," uvedl ředitel Monety a předseda představenstva Tomáš Spurný. Dodal, že v druhé polovině letošního roku chce vedení banku připravit na pravděpodobný příchod recese. V prvním pololetí MONETA rozpustila opravné položky v objemu 250 milionů korun, loni v prvním pololetí naopak zaúčtovala opravné položky v objemu 752 milionů korun.

Úvěrové portfolio banky se meziročně rozrostlo o 11,7 % na 267,1 miliardy korun. Pomohl tomu mimo jiné nárůst retailových úvěrů o 12,7 % na 184,2 miliardy korun. Objem nových spotřebitelských úvěrů a úvěrů na nákup vozidel zůstal stabilní na 9,2 miliardy korun, respektive 0,7 miliardy korun. Naopak objem nových hypotečních úvěrů meziročně klesl o 44 % v důsledku výrazného růstu tržních úrokových sazeb.

MONETA Money Bank - úvěrové portfolio, zdroj: MONETA
MONETA Money Bank - úvěrové portfolio, zdroj: MONETA

Podíl nesplácených úvěrů dosahoval na konci prvního pololetí 1,4 %. Na konci loňského prvního pololetí to bylo 2,5 %, na konci roku 2,2 % a na konci letošního prvního kvartálu 1,8 %. Kapitálová přiměřenost Tier 1 na konci prvního pololetí byla 14,1 %. "Nadbytečný kapitál dosahuje 5,2 miliardy Kč (přibližně 10 Kč na akcii), včetně částky 2,3 miliardy Kč na budoucí výplaty dividend," uvedla MONETA. Čistá úroková marže zůstala v letošním prvním pololetí meziročně beze změny na 2,8 %.

MONETA Money Bank - výkonnostní ukazatele, zdroj: MONETA
MONETA Money Bank - výkonnostní ukazatele, zdroj: MONETA

Počet klientů banky vzrostl na 1,5 milionu z 1,36 milionu před rokem. Většinu tvoří retailoví klienti. Banka uvedla, že 80 % čistého zisku za první polovinu roku plánuje vyhradit na budoucí výplatu dividend.

Za samotné druhé čtvrtletí MONETA vykázala čistý zisk 1,58 miliardy korun. Čistý úrokový výnos jí v druhém kvartálu stoupl o 20 % na 2,46 miliardy korun a čistý výnos z poplatků a provizí se jí zvýšil o 10 % na 545 milionů korun.

"Zisk v druhém čtvrtletí byl nadále silný díky rozpouštění rezerv na nesplácené úvěry, což se očekávalo, dynamika byla ovšem nad odhady. Čistý úrokový výnos pokračoval v mezikvartálním zlepšování, ale rostoucí náklady na depozita tlumily jeho pozitivní přínos. Negativním bodem výsledků je pro nás pokles kapitálové přiměřenosti, který byl vysvětlen poklesem podílu dosavadního letošního zisku počítaného do regulatorního kapitálu kvůli plánované výplatě dividend, zároveň o 4 % vzrostla rizikově vážená aktiva, což se v poklesu přiměřenosti také odrazilo. Management neaktualizoval letošní výhled vzhledem k rizikům makroprostředí a potenciální dani z mimořádných zisků, kterou banka vidí jako pravděpodobnou. Výsledky celkově vnímáme pozitivně," napsal analytik z Erste Thomas Unger.

"Samotná čísla nepřinesla výraznější překvapení, nicméně jsou mírně lepší než naše odhady na rovině jak provozního, tak čistého zisku. Podíl nesplácených úvěrů je na historickém minimu a růst úvěrového portfolia i klientských vkladů je stále rychlejší než růst celého trhu. Celkově vnímáme zveřejněné informace pozitivně, na druhou stranu neočekáváme výraznější reakci investorů. Ti budou totiž nyní spíše vyčkávat na vývoj debaty o případném zavedení sektorových daní," doplnil analytik z J&T Banky Milan Lávička.

"Investory potěšil robustní nárůst čistých úrokových výnosů. Managementu se podařilo zredukovat provozní náklady. Vzhledem k tomu, že se nacházíme v silně inflačním prostředí, jde o velmi dobrý výsledek. Klesaly také náklady na riziko, což vysílá signál, že kvalita úvěrového portfolia zůstává atraktivní," dodal analytik ze společnosti CYRRUS Tomáš Pfeiler.

Vybrané body z konferenčního hovoru:

  • Počet zaměstnanců by měl nadále klesat, což by v doprovodu růstu mezd mělo znamenat relativně stabilní personální náklady.
  • Management plánuje v druhé polovině roku vytvářet opravné položky na některá rizika, která nejsou zahrnuta v rizikových modelech, jako je válka nebo dopad vysoké inflace. Nicméně i se zohledněním těchto rezerv by rizikové náklady za celý rok měly být v souladu s dosavadním výhledem v rozmezí 20 a 30 bazických bodů.
  • Výhled čistého zisku pro tento rok zůstává beze změny na úrovni 4,4 miliardy Kč. Na jedné straně management vidí potenciál k překonání dosavadního výhledu o 10 % nebo ještě o něco více, na druhé straně vidí rizika spojená s růstem nákladů na financování, pravděpodobným zavedením sektorové daně ještě v tomto roce a dopady inflace na provozní náklady.
  • Čistá úroková marže by měla zůstat relativně stabilní na úrovni 2,7 % nebo by měla být o něco vyšší (2,8 % v první polovině roku).

MONETA Money Bank je jednou z největších firem obchodovaných na pražské burze. Akcionáři banky loni v prosinci odsouhlasili spojení Monety s bankovní částí skupiny PPF. Na konci května ale obě strany na návrh PPF uzavřely dohodu, že proces spojení ukončí. Důvodem byl mimo jiné negativní vývoj ekonomiky.

Zdroj:
ČTK, MONETA Money Bank
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: Wikimedia Commons
8. 12. 2022 9:08
Petr Žabža (Air Bank): Dlouhodobě jednoznačně preferuji akcie, technologické tituly budou opět…
Americké akcie
Přestat sledovat
Diverzifikace investic
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
7. 12. 2022 6:06
Best & Novotný: Co, jak a kdy může přispět ke konci války na Ukrajině v roce 2023?
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
6. 12. 2022 17:06
Michálek (STARTer IP): Do roku 2023 půjdu s investičním portfoliem založeným na ETF. Jsou pro to…
Akciový trh
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
6. 12. 2022 6:43
Igor Pauer: V současném cyklu odhaduji pokles ceny bitcoinu na 8-12 tisíc USD. Kde a jak s ním…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat