Pilulka Lékárny: Tržby bez franšíz loni přesáhly 2,4 miliardy Kč, letos přijde expanze na trhy v Německu, Rakousku a Maďarsku

Společnost Pilulka Lékárny zveřejnila tiskovou zprávu s vybranými předběžnými výsledky za rok 2021. Tržby skupiny bez zahrnutí franšíz přesáhly 2,4 miliardy Kč, což implikuje meziroční růst blízko 35 %. On-line prodej vzrostl o 50 %, počet unikátních on-line zákazníků dosáhl 750 tisíc (meziroční nárůst o více než 30 %) a zákazníci celkem učinili zhruba 1,4 milionu on-line objednávek.

Z uvedených dat vyplývá, že tržby v sezónně nejsilnějším čtvrtém kvartálu vzrostly meziročně asi o 27 %, a oproti třetímu kvartálu tak tempo růstu stouplo z asi 23 %. Celkově lepší pandemická situace v druhé polovině roku patrně přispěla k nižšímu tempu růstu než v polovině první, kdy tržby vzrostly meziročně o 45 %. Podle výhledu firmy na rok 2022, zveřejněného v prvním kvartálu 2021, by měly tržby převýšit tři miliardy korun, a vzrůst tak o více než 25 %, tedy zhruba tempem dosaženým v druhé polovině loňského roku.

Pilulka Lékárny

Podle prosincového vyjádření managementu Pilulka v roce 2022 plánuje provést doposud největší expanzi vstupem na trhy v Německu, Rakousku a Maďarsku. To si podle managementu vyžádá v příštích dvou letech investice v řádu stovek milionů korun, což by mělo být financováno ze zdrojů společnosti a provozních úvěrů. Podle údajů z účetní závěrky za rok 2020 měla firma i díky prostředkům z IPO čistou hotovostní pozici ve výši přes 100 milionů Kč, takže by měla mít kapacitu nemalou část investic financovat z vlastních zdrojů.

Zejména německý trh je atraktivní z titulu velikosti a méně přísné regulace, jež umožňuje on-line prodej léků na předpis, které představují většinu lékárenského trhu. On-line prodej předpisových léků na stávajících trzích Pilulky není možný. Penetrace on-line prodejů léků na předpis je v Německu nicméně zatím relativně malá, což pro Pilulku představuje příležitost poté, co se snahy o povolení on-line prodeje léků na předpis v Česku loni opět nenaplnily. Na druhé straně na trzích v Německu a Rakousku dominují zavedení nadnárodní konkurenti jako Zur Rose a Shop Apotheke, takže prosazení nebude jednoduché.

"Zveřejněné tržby jsou blízko našeho odhadu 2,37 miliardy Kč a mírně nad výhledem firmy na úrovni 2,3 miliardy Kč publikovaným v říjnu v rámci START Day na pražské burze. Projevilo se očekávané zpomalení růstu z velmi silné první poloviny roku se zlepšením pandemické situace, tempo růstu tržeb kolem 25 % v druhé polovině roku je nicméně stále vysoké a potvrzuje pokračující trend růstu podílu on-line prodejů v rámci lékárenského trhu i e-commerce obecně," napsal analytik z České spořitelny Jan Šafránek.

"Plánovaná expanze v roce 2022 na tři nové trhy najednou bude pro firmu značnou výzvou, kdy stále zároveň probíhá v relativně rané fázi rozvoj v Rumunsku. Zvýšené expanzní náklady se pravděpodobně znatelně negativně promítnou do marže už v roce 2022, zatímco na úrovni tržeb lze čekat znatelnější podporu případně až v roce 2023 a později. Naplnění zveřejněného výhledu firmy z loňského dubna na EBITDA marži pro rok 2022 na úrovni 3 % tak bude asi obtížně dosažitelné. Naše doporučení 'redukovat' na akcie Pilulky ponecháváme v platnosti, a to zejména kvůli úrovni ocenění akcií, i když výhled na růst firmy zůstává pozitivní," dodal Šafránek.

Zdroj:
Česká spořitelna, Pilulka Lékárny
Akcie ČR
Přestat sledovat
Farmacie
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat

Videotéka

Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat