Co čekat od zlata v druhém pololetí?
|

Co čekat od zlata v druhém pololetí?

Poptávku po zlatě v první polovině letošního roku podporovaly zhoršené vyhlídky vývoje světové ekonomiky a zvýšené geopolitické napětí v řadě regionů. Ve druhém pololetí by tomu nemělo být jinak, a tak lze očekávat, že žlutý kov ještě neřekl poslední slovo.

Investiční a ekonomický výhled Výhled na rok 2019 Zlato Vzácné kovy Komodity Bezpečné investice Investiční alternativy

Cena zlata od začátku letošního roku vzrostla o více než desetinu. Žlutý kov tak za sebou s přehledem nechal nejen americké vládní dluhopisy, ale i komodity jako celek. A také hotovost. Špatně si ovšem zlato nevedlo ani ve srovnání s americkými akciemi nebo firemními dluhopisy v USA i ve zbytku světa.

Výhled pro druhé pololetí je podle Světové rady pro zlato pro žlutý kov také příznivý. Stále častěji se mezi ekonomy skloňuje slovo recese, Fed zřejmě začne brzy znovu uvolňovat měnovou politiku a investoři musejí stále brát v potaz řadu geopolitických rizik, například zvýšené napětí mezi Spojenými státy a Íránem.

Výrazně holubičí tón navíc vedle Fedu volí i Evropská centrální banka, která je podle guvernéra Maria Draghiho připravena v případě potřeby obnovit nákupy dluhopisů, případně ještě výrazněji snížit své úrokové sazby. Právě uvolněná měnová politika přitom zlatu historicky nahrává.

Slabší hospodářský růst a vyšší volatilita ceny zlata může podle Světové rady pro zlato zejména na rozvíjejících se trzích mírně utlumit poptávku po kovu ze strany spotřebitelů. V Indii navíc poptávku může snížit i vyšší daň na dovoz zlata.

Na druhou stranu Světová rada pro zlato očekává pokračující silný zájem o žlutý kov mezi centrálními bankami i solidní zájem o investiční zlato v podobě fondů investujících do kovu, ale i zlatých mincí a slitků.

Zdroj: World Gold Council