WSJ: Bidenovi demokraté skrývají skutečné náklady na své sociální programy

Americký prezident Joe Biden a jeho demokraté skrývají skutečné náklady na své sociální programy. Budou na ně potřebovat nejméně 4,6 bilionu dolarů, jinými slovy o dva až tři biliony dolarů více a skoro trojnásobek toho, co nyní tvrdí. Ve svém komentáři to napsala redakční rada ekonomického listu The Wall Street Journal (WSJ).

"Rozpočtový výbor Kongresu (CBO) ve čtvrtek zveřejnil svůj 'oficiální' odhad nákladů, s nimiž pro svůj plán daní a výdajů na sociální programy počítá Sněmovna reprezentantů. Tomu ale nevěřte," píše list v komentáři s podtitulem "Program vedle programu - tady ukazujeme, jak demokraté maskují skutečné náklady na svůj sociální debakl." Demokraté tvrdí, že na prosazení svého plánu potřebují 1,75 bilionu USD (39,4 bilionu Kč).

Demokraté ve Sněmovně reprezentantů chtějí Bidenův plán výdajů převážně na sociální a ekologické programy schválit i přesto, že podle zjištění CBO takový záměr ještě prohloubí už tak vysoký rozpočtový deficit. "Už toho mám dost. Amerika už toho má dost," neskrýval ve čtvrtek rozčarování vůdce republikánské menšiny ve Sněmovně Kevin McCarthy.

CBO vypočetl, že pokud Bidenovi demokraté svůj záměr výdajů prosadí v současné podobě, pak to rozpočtový deficit Spojených států v příštích deseti letech zvýší o 367 miliard dolarů (8,25 bilionu Kč). Připouští ale, že nějaké příjmy by ještě mohl zajistit lepší výběr daní.

Při prosazení změn ve výběru daní by federální pokladna mohla do roku 2031 podle CBO v čistém výsledku získat na příjmech o 127 miliard dolarů více. Naopak Bílý dům odhaduje, že změny zajistí dodatečné příjmy 400 miliard dolarů a že celý plán v konečném důsledku v příštích deseti letech sníží deficity o 121 miliard USD.

"Skřítci v CBO nelžou, když deficit na příštích deset let odhadují na 367 miliard dolarů. Oni mají uloženo prosadit návrh podle pravidel, jež demokraté zmanipulovali za pomoci mnoha triků, které maskují skutečné náklady o biliony dolarů," píše v komentáři WSJ.

Demokraté z návrhu podle komentátorů postupně vyřazují ty největší programy, za které platí zvyšováním daní v příštích deseti letech. Přitom zavádějí programy nové a náklady na ně přesouvají na jednotlivé státy. Rozpočtový model, který vypracovala uznávaná Whartonova ekonomická škola při Pensylvánské univerzitě, odhaduje, že plán Bidenových demokratů bude v příštích deseti letech stát téměř 4,6 bilionu dolarů, pokud se přechodná opatření změní v trvalá. A většina z nich se v trvalá změní.

K ještě horšímu výsledku došel Výbor pro zodpovědný federální rozpočet (CRFB), který náklady spočítal dokonce na 4,9 bilionu dolarů (110,2 bilionu Kč). I ten vychází z předpokladu, že dočasné daňové úlevy a další programy se do roku 2031 změní v trvalé. To by v nejbližších pěti letech zvýšilo deficity bez dodatečných daňových kompenzací o 1,5 bilionu dolarů.

Suma sumárum - návrh Sněmovny reprezentantů bude o dva až tři biliony dolarů dražší, než odhaduje CBO, protože demokraté kamuflují náklady, píše WSJ. Whartonova škola odhaduje, že chystané zvyšování daní spolu s dalšími příjmy zajistí zhruba 1,8 bilionu dolarů, což ale nebere v úvahu, jak vyšší daně změní motivaci k práci a k investicím.

Rozpočtový výbor Kongresu letos v létě nastínil, že roční deficity do roku 2030 už budou v průměru přesahovat jeden bilion dolarů. Dluh Spojených států tím vzroste o 12,8 bilionu dolarů - a to ještě před započtením výdajů na infrastrukturu a před těmito dalšími výdaji, s nimiž teď počítá Sněmovna reprezentantů. Na infrastrukturu už Bidenovi demokraté schválili tento měsíc výdaje za bilion dolarů.

"Až se začne se všemi těmi výdaji a až zdaníme všechny bohaté, dopadne na střední třídu obrovská daňová zátěž. Toto je ten nejvíce nečestný výdajový návrh v americké historii," uzavírá svůj komentář redakční rada prestižního amerického listu.

Zdroj:
ČTK
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat

Videotéka

21. 1. 2022 12:20
První obětí války je pravda. Situace v Kazachstánu toho může být (dalším) příkladem
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Kazachstán
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
21. 1. 2022 10:21
Jakobsen (Saxo Bank): Rozvíjející se trhy včetně střední a východní Evropy mohou mít s koncem…
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
21. 1. 2022 6:41
Petr Šrámek (Longevitytech.fund): Toto jsou zajímavé firmy z portfolia našeho fondu private equity,…
Investiční tipy
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
Private equity
Přestat sledovat
Zdravotnictví a zdravotní péče
Přestat sledovat
20. 1. 2022 10:21
Budinský (VŠFS): Inflace v Česku může být i dvojciferná, podstatné ale bude, jak dlouho budou ceny…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat